Arvinger etter Marcello Haugen vil hedre Norges mest berømte klarsynte helbreder med et eget museum.
- Vi har tenkt på det lenge, men føler at tiden er inne for det nå. I år er et godt år for å ta Marcello Haugen på alvor. Kjempeinteressen for Snåsamannen har gjort at folk er mer åpne for det alternative. Vi har vært i kontakt med Lillehammer kommune og Maihaugen, og vil gjerne ha dem som støttespillere, sier Åsmund Gylder, bosatt i Oslo.
Gylder er barnebarnet til Wilfred Gylder (89), som igjen er sønn av Marcellos favorittsøster Inga.
- Folk mer åpne
Gylder forteller at familien i de senere årene aktivt har samarbeidet for å samle inn alle Marcellos eiendeler som ble auksjonert bort etter hans død. Til nå har de klart å samle inn mange av tingene som virkelig betydde noe for Marcello. Bilder, møbler og bøker som han omga seg med til daglig, uniformsjakken hans fra jernbanen, alle hattene hans, røkejakken, den uunnværlige snadda, alle dagbøkene og deler av korrespondansen hans er allerede samlet inn.
Samlet inn
- Vi har utrolig mange ting, ikke minst skriftlig etter Marcello. Mye upublisert, fantastisk materiale. Det fortjener å være på et museum, ikke som nå, i bankboks. Det er min farfar som forvalter dette, og han har en forkjærlighet for bankbokser, sier Gylder som forsikrer om at det er enighet i familien om at dette skal fram i offentligheten.
- Dette er av historisk verdi, ikke bare for familien, men for hele det norske folk, sier Gylder.
Svarga
Siden kapellet på Svarga var et fast åndelig tilholdssted for Marcello, er familiens drøm å innlemme kapellet i en museumssammenheng på en eller annen måte.
- Det er i dag familien Sæter som eier Svarga. Men det ble ved salget nedtegnet en klausul på at kapellet skulle være åpent for allmennheten, sier Gylder som sier at han ikke er ute etter å lage noen ubehageligheter for familien som bor der i dag.
- Vi kunne veldig gjerne tenkt oss en dialog med dem. De har begrenset tilgangen til kapellet noe mer enn det vi setter pris på, og det kan jeg godt skjønne. Men kapellet er et museum i seg selv. Det står på hellig grunn og kan ikke flyttes, sier Gylder som ser på en avtale med Maihaugen om utlån av nøkkel som aktuell.
- Dersom vi fikk til en utstilling på Maihaugen, så kunne det kanskje være en idé at interesserte fikk låne nøkkel til kapellet. Marcellos ånd hviler over stedet, og det er helt spesielt å komme inn der, sier Gylder.
Du kan tipse oss på flere måter:
Telefon: 977 21 000
E-post: tips@gd.no
SMS eller MMS med bilder til 2097 med kodeord GDTIPS + meld
Legg inn dine arrangement i kalenderen på gdpuls.no, og det kommer automatisk her og i papiravisa! Her er siste i kategorien konsert, teater, musikal, revy og dans:
Anette Musdalslien (29) jobber som journalist i GD. Hun er for tiden ute i foreldrepermisjon med nummer to. Bli med inn i ammetåka, diskuter, del gleder – og frustrasjoner:
Her er Anettes ammetåke