Booker Prize-vinner til litteraturfestivalen

Og ikke bare Aravind Adiga.

Halvor Torgersrud

Publisert 03.02.2009 kl 15:14 Oppdatert 03.02.2009 kl 17:38

Tips en venn på e-post:

Aravind Adiga mottok den prestisjetunge Booker Prize for debutromanen ?Hvit Tiger?. Prisen har tidligere år tilfalt fremtredende forfattere som Margaret Atwood, J. M. Coetzee, Roddy Doyle og Yann Martel. Bookerprisen regnes som den viktigste utmerkelsen i engelskspråklig skjønnlitteratur, og Adiga er en av kun fire debutanter som har mottatt prisen. ?Hvit Tiger? kom på norsk i 2008, oversatt av Stian Omland. Aravind Adiga er født i India i 1974. Foto: Akash Shah/CAppelen Damm
- Boka "Hvit Tiger" av Aravind Adiga er en litterær sensasjon , sier festivalsjef Randi Skeie og kunstnerisk leder Endre Ruset. Foto: Ingunn Aagedal Schinstad Foto: Ingunn Aagedal Schinstad

Indiske Aravind Adiga er en av ytterst får debutanter som har blitt hedret med den prestisjefunge Booker Prize. Nå har debutforfatteren av ”Hvit Tiger” takket ja til å komme til Norsk Litteraturfestival i Lillehammer i mai.

Stille etter storm

Etter striden om Irving-invitasjonen i høst har det vært rimelig stille rundt Norsk Litteraturfestival.

- Nå er programmet i ferd med å ta form, og nyhetene vil komme i små drypp framover mot endelige programslipp på den internasjonale bokdagen 23. april, forteller kunstnerisk rådgiver Endre Ruset.

- Vi satser sterkt på Norden, samt internasjonale og viktige forfatterskap. Som kunstnerisk leder er jeg glad for å presentere et bredt utvalgt yngre eminente forfattere innenfor nordisk poesi og en oppsiktsvekkende debutant fra India. I tillegg får festivalen besøk av tre drevne og kjente romanforfattere i norsk samtidslitteratur, sier Ruset.

Poesifokus

Festivaledelsen ønsker ellers å rette fokus mot nordiske poeter i år, og har i den forbindelse invitert blant andre Øyvind Rimbereid (Norge), Johan Jönson (Sverige), Nils Chr. Moe-

Repstad (Norge), Lone Hørslev (Danmark), Oscar Rossi (Finland), Jenny Tunedal (Sverige), Gyrdir Eliasson (Island).

Andre navn på sommerens festival er forfatteren Helene Uri som kommer med boken ”Den rettferdige” nå i vår.

Lars Saabye Christensen står også i programmet, det samme gjør Per Petterson.

Se bilder og saker fra fjorårets Litteraturfestival

Basar for bygdahuset

Nyheter Det er dyrt å drive bygdahus. Da er det kjekt med basar. Les mer

Drosjesjåfør ranet i Lillehammer

Nyheter Politiet har avhørt flere personer etter at en drosjesjåfør ble ranet i Lillehammer sentrum natt til lørdag. Les mer

Birkebeinerrennet 2010

Ofret alt for seieren

Birken Svenske Jenny Hansson vant kvinneklassen i Birken, men det kostet mye Les mer

GD-kommentar: Sykehus i endring

Meninger Styret for Oslo Universitetssykehus har vedtatt å legge ned Aker sykehus. Denne tøffe og omstridte beslutningen viser at nye grep like gjerne kan bli tatt i andre helseforetak. Også i Hedmark og Oppland. 2010 skal gi svaret for framtida til innlandets seks somatiske sykehus og psykiatritilbudet. Les mer

- Frekt og freidig!

Kultur - Tenk å male så frekt og freidig, sa Knut Brostrup Müller da han åpnet utstillingen med Åke Berg lørdag. Les mer

Mest leste kultursaker

Tips GD

Du kan tipse oss på flere måter:

Telefon: 977 21 000


E-post: tips@gd.no


SMS eller MMS med bilder til 2097 med kodeord GDTIPS + meld

Eller du kan benytte dette skjema

Legg inn dine arrangement i kalenderen på gdpuls.no, og det kommer automatisk her og i papiravisa! Her er siste i kategorien konsert, teater, musikal, revy og dans:

Siste kinoanmeldelser

Terningkast: 5

En ganske bra film

Film EN GANSKE SNILL MANN

Norsk svart komedie

Regi: Hans Petter Moland

Med bl.a. Stellan Skarsgård, Bjørn Floberg, Gard B. Eidsvold, Bjørn Sundquist, Jannike Kruse, Jan Gunnar Røise, Aksel Hennie og Jorunn Kjellsby Les mer

Terningkast: 4

Romantisk kulturkræsj

Film LEAP YEAR

Irsk-amerikansk

romantisk komedie

Regi: Anand Tucker

Med bl.a. Amy Adams, Matthew Goode, Kaitlin Olson, John Lithgow, Adam Scott og Peter O'Meara Les mer

Siste musikkanmeldelser

Terningkast: 4

Gamlekara

Musikk RAGA ROCKERS

Shit Happens

EMI

Les mer

Terningkast: 4

Traurig i lengden

Musikk ROAR ENGELBERG

og STEIN-ERIK OLSEN

Suite Latina

PFM Les mer

Kultur - siste nyheter nå

- Frekt og freidig!

Kultur - Tenk å male så frekt og freidig, sa Knut Brostrup Müller da han åpnet utstillingen med Åke Berg lørdag. Les mer

Den hvite manns samba

Kultur Rockeinstitusjonen Raga Rockers er som gamle sirkushestenes når de kjenner lukten av sagmugg. Mulig de har blitt dorske og sedate, men da de satte foten på scenegulvet fikk de lillehamringene til å hoppe og danse. Les mer

En kraftprestasjon

Kultur Sel teaterlag legger lista høyt når det setter opp noe så krevende som Tolvskillingsoperaen.

Og gledelig nok river de ikke. Les mer

Mest sette leserbilder nå

An exception has occurred:

Unhandled Exception (500:class javax.servlet.jsp.JspException)

Caught DataFetcherException (no.api.datafetcher.DataFetcherBlackListException: URL http://localhost:9003/harbour/mapper/mestlest/module/plugFrontpage?site=gd&interval=album-top&total=10&fromPage=leserbilde is blacklisted)

ocurred while accessing:/componada/component/show-esi/normal/section/medium/www.gd.no/934610/4225626/sec/element250/_/(servlet: componada)

no.api.datafetcher.tags.ImportTag.doEndTag(ImportTag.java:144)
org.apache.jsp.tag.web.modules.section.includeMostRead_tag._jspx_meth_adf_import_0(org.apache.jsp.tag.web.modules.section.includeMostRead_tag:409)
org.apache.jsp.tag.web.modules.section.includeMostRead_tag.doTag(org.apache.jsp.tag.web.modules.section.includeMostRead_tag:132)
org.apache.jsp.tag.web.modules.section.includeContent_tag._jspx_meth_module_includeMostRead_0(org.apache.jsp.tag.web.modules.section.includeContent_tag:712)
org.apache.jsp.tag.web.modules.section.includeContent_tag._jspx_meth_c_when_8(org.apache.jsp.tag.web.modules.section.includeContent_tag:686)

TIPS OSS

Telefon: 977 21 000
SMS: GDTIPS + mld til 2097
MMS: GDTIPS + mld til 2097
E-post: tips@gd.no

KONTAKT OSS

Telefon 61 22 10 00
Besøksadr: Jernbanegt. 13, Lillehammer
Postadr: Postboks 954, 2604 Lillehammer
E-post annonse: annonse@gd.no
E-post abonnement: abonnement@gd.no

Lokalkontor

Vinstra - telefon 61 22 10 00
Otta - telefon 61 22 10 00
Lom - telefon 61 22 10 00

Redaksjonen

Ansvarlig redaktør: Kristian Skullerud
Redaktør: Hallvard Grotli (politisk)
Redaktør: Anne Stokke (nyhet)
Redaktør: Kine Søreng Hernes (kultur/feature)
Redaktør: Hans Petter Eide (produksjon)

Redaktøransvar