...
STORT SPRANG: Bjørn Ulekleiv fra Vinstra begynte som Vehl-faen i 1969 og endte opp som Vehl Per i 2010. Et relativt stort sprang, Her med synlig bevis på hederen under seterstemnet på Brandvolsetra i går. Foto: Einar Almehagen

Fra Vehl-faen til Vehl-Per

Bjørn Ulekleiv hoppet inn på kort varsel som Vehl-faen i Peer Gynt i 1969. I dag fikk han Vehl Per.

Publisert 08.08.2010 kl 17:46 Oppdatert 09.08.2010 kl 09:08

Tips en venn på e-post:

...
IDYLL: Årets seterstemne under Peer Gynt stemnet, var på Brandvolsetra på Sødorpfjellet. Antagelig fjellets mest fotograferte seterstul... Foto: Einar Almehagen

SØDORPFJELLET: - Jeg husker replikken min også. "Jeg skal hugge deg med øksen, bare bi - bare bi". Det var på riksmål den gangen, sa Ulekleiv etter å ha mottatt Vehl-Per statuetten for lang og ualminnelig god tjeneste for Peer Gynt stemnet av Hans Petter Kleiven.

1969 var altså første gang han stiftet bekjentskap med Per Gynt stemnet. Siden har han vært der, som frivillig. Høyt og lavt, får en vel si. Nå sist som lokal produksjonsleder i Peer Gynt ved Gålåvatnet.

Ulekleiv har også spilt lensmannen i flere år og kjørt stor motorsykkel over Borgen-scena. Han er også leder for Peer Gynts venner og medlem av styret i Peer Gynt AS. Ja, hele familien har han også fått med seg i innsatsen for stemnet.

- Det er en stor ære, og jeg er veldig glad for at jeg får prisen akkurat under seterstemnet. Det bør ha en sentral plass også i fremtidige stemner. Det var her segnene ble skapt, sa Ulekleiv.

Svein Sturla Hungnes har hatt en liten regifinger med i den nye utgaven av seterstemnet. Denne gang på Brandvolsetra på Sødorpfjellet. Her var det hesteskyss, fiske i elva, bueskyting og smiing på setervollen.

Etter prisutdeling og fine ord, gikk turen videre til Sulsetra - for den som ønsket det.

Mest leste kultursaker



Tips GD

Du kan tipse oss på flere måter:

Telefon: 977 21 000


E-post: tips@gd.no


SMS eller MMS med bilder til 2097 med kodeord GDTIPS + meld

Eller du kan benytte dette skjema

Legg inn dine arrangement i kalenderen på gdpuls.no, og det kommer automatisk her og i papiravisa! Her er siste i kategorien konsert, teater, musikal, revy og dans:



Siste kinoanmeldelser

...
Terningkast: 5

Historiens beste film-kalkun i 3D

Film STAR WARS EPISODE 1, DEN SKJULTE TRUSSEL (3d)

Med bl.a. Liam Neeson, Ewan McGregor, Natalie Portman, Samuel L. Jackson, Dominic West, Keira Knightley, Sofia Coppola, Jake Lloyd og Pernilla August

Regi: George Lucas Les mer


...
Terningkast: 4

Franskere enn Frankrike selv

Film SNØEN PÅ KILIMANJARO

Fransk samtids- romantisme. Med bla: Ariane Ascaride og Jean-Pierre Darroussin

Regi: Robert Guediguian. Les mer


Siste musikkanmeldelser

...
Terningkast: 4

Helt greit, men....

Musikk ELISABETH ANDREASSEN

Kärleken & Livet

13 sanger av Rolf Løvland

Grappa Les mer


...
Terningkast: 4

Ikke bare trutmunn

Musikk LANA DEL REY

Born To Die

Interscope/Universal Les mer


Kultur - siste nyheter nå

...

Atle Antonsens riddervenner avslørt

Kultur Stjernelag skal holde komikeren med selskap på scenen. Les mer



...

- Føler det er min tur nå

Kultur Marie Klåpbakkens første plate skal bli en drømmeverden å flykte inn i. Les mer


Mest sette leserbilder nå


...

Bli med inn i ammetåka

Anette Musdalslien (29) jobber som journalist i GD. Hun er for tiden ute i foreldrepermisjon med nummer to. Bli med inn i ammetåka, diskuter, del gleder – og frustrasjoner:

Her er Anettes ammetåke

...

Se de nye medlemmene

...


TIPS OSS

Telefon: 977 21 000
SMS: GDTIPS + mld til 2097
MMS: GDTIPS + mld til 2097
E-post: tips@gd.no

KONTAKT OSS

Telefon 61 22 10 00
Besøksadr: Jernbanegt. 13, Lillehammer
Postadr: Postboks 954, 2604 Lillehammer
E-post annonse: annonse@gd.no
E-post abonnement: abonnement@gd.no

Lokalkontor

Vinstra - telefon 61 22 10 00
Otta - telefon 61 22 10 00
Lom - telefon 61 22 10 00

Redaksjonen

Ansvarlig redaktør: Kristian Skullerud
Redaktør: Hallvard Grotli (politisk)
Redaktør: Anne Stokke (nyhet)
Redaktør: Kine Søreng Hernes (kultur/feature)
Redaktør: Hans Petter Eide (produksjon)

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.