Adobe Flashplayer må være installert i din nettleser og Javascript må være aktivert for at du skal kunne se video.
Trailer: Bestevenner

Julie, Mette og Naisha er bestevenner. Plutselig en dag forsvinner Naisha og ingen vet hvor hun og moren er. Uten andre spor enn ei adresse skrevet med usynleg blekk, sniker Julie og Mette seg på nattoget til storbyen. Vil de finne bestevennen sin?

Se traileren hvor regissør og vinstravær Christian Lo har sin spelefilmdebut.

 

Bestevenner: Sjarmerende og engasjerende

Norsk familiedrama

Regi: Christian Lo

Med bl.a. Regine Stokkevåg Eide, Johanna Girirpio, Live Marie Runde, Ane Dahl Torp, Anders Baasmo Christiansen, Jon Øigarden og Andrea Bræin Hovig,

anmelder Per Ivar Henriksbø
Publisert 28.10.2009 kl 09:00 Oppdatert 28.10.2009 kl 09:25

Tips en venn på e-post:

...
Regine Stokkevåg Eide, Johanna Girirpio, Live Marie Runde foran Stortinget i filmen «Bestevenner». Foto: -

Bilder fra premieren

...

Stor stas da «Bestevenner» hadde premiere på Lillehammer Kino tirsdag.

Se bildene her

Se bilder fra Bestevenner

...

Den første helokale spillefilmen er på trappene, med skuespillere og regissør fra dalen og Lillehammer.

Se bilder fra filmen

Bilder: Fra filminnspillingen

...

Filmen "Bestevenner" gjorde innspillinger i Øyer i februar 2009.

Se bilder

LES OGSÅ:

Har premierenerver 29.10.09 - 20:44

Spente filmdebutanter 23.06.10 - 13:54

Åtte millioner til Bestevenner 18.12.08 - 13:01

Døladiva 27.02.09 - 09:15

- Kjempegøy å spille i film! 27.02.09 - 08:23

Har fått med seg Ane Dahl Torp 27.02.09 - 08:25

Funklende filmstjerner 18.12.08 - 12:43

Knerten fenget mer enn Bestevenner 02.11.09 - 15:57

Tirsdag kveld hadde «Bestevenner» tjuvpremiere i tre saler samtidig på Lillehammer kino. Fredag har den første spillefilmen i sin helhet laget, skrevet, regissert, produsert og spilt inn i Gudbrandsdalen, offisiell norgespremiere.

Bak står det vesle selskapet Filmbin som holder til i Fabrikken på Lillehammer.

«Bestevenner» er dets første helaftens spillefilm. Den er regissert av gudbrandsdølen Christian Lo og produsert av ektefellen Trine Aadalen Lo. Manusforfatter er Morten Hovland som har kontor vegg i vegg og også bor i Lillehammer.

Hvordan gikk så dette?

Ikke så aller verst, faktisk. Selv om historien tar litt av og blir vel mye «eventyr» etter hvert. Som når unga tar seg inn i Stortinget og Julie, den ene venninnen til asylsøkerjenta, entrer talerstolen. (PS: Opptakene er gjort i den gamle lagtingssalen og ikke i det vi kaller stortingssalen).

Men så skal vi ha i mente at målgruppa for filmen først og fremst er barna. Og de er ikke så opptatt av at alt skal være så forbaska troverdig hele tida, bare det er spennende. Og det er det jo med bra valg av locations sjøl om været i enkelte scener forandrer seg noe fort.

Tre lokale jenter spiller hovedrollene som bestevenninner. Regine Stokkevåg Eide, Johanna Girirpio, Live Marie Runde gjør sine roller til dels særdeles bra.

Mange av eksteriøropptakene er gjort i Øyer. Barneavdelingen i Lillehammer bibliotek er plassert i Deichmanske i hovedstaden. Men det er det bare vi lokalkjente som oppdager.

«Bestevenner» er inspirert av en sann historie om ei jente på et asylmottak i Gausdal, som plutselig en dag var borte. I filmen tar Mette og Julie affære når asylsøkervenninnen Naisha forsvinner, og de voksne svikter. Det filmen viser så bra er at unger ikke skjønner sånne dumme og meningsløse voksenregler som at noen ikke skal ha adgang til riket. Filmen forteller en liten bit av hvor meningsløs norsk asylpolitikk kan være, når prinsipper vinner over sunn fornuft. Så kan vi håpe at «Bestevenner» sørger for at den oppvoksende slekt en dag feier ut fremmedfrykten, og kanskje allerede i dagene som kommer får noen hver i maktens korridorer til å skamme seg.

...
Terningkast: 6

Tapt, på alle fronter

Film ARMADILLO

Dansk Afghanistan-dokumentar

Regi: Janus Metz Les mer

...
Terningkast: 6

Nobelpris til «Toy Story»

Film TOY STORY

Amerikansk animasjon

Regi: Lee Unkrich Les mer

...
Terningkast: 2

Nedtur for Veum

Film VARG VEUM - SKRIFTEN PÅ VEGGEN

Norsk thriller

Regi: Stefan Faldbakken

Med bl.a. Trond Espen Seim, Nikolaj Lie Kaas, Lene Nystrøm, Bjørn Floberg, Martine Johansen, Petronella Barker, og Eivind Sander Les mer

...
Terningkast: 3

I Stallones verden

Film THE EXPENDABLES

Am. Stallone-action

Regi: Sylvester Stallone

Med bl.a. Sylvester Stallone, Jason Statham, Jet Li, Dolph Lundgren, Eric Roberts, Mickey Rourke og Giselle Itie Les mer

...
Terningkast: 5

En gresk knyttneve

Film DOGTOOTH

Gresk drama

Regi: Giorgos Lanthimos

Med bl.a. Christos Stergioglou, Michelle Valley, Aggeliki Papoulia, Mary Tsoni og Hristos Passalis Les mer

...
...
...
Terningkast: 6

Nobelpris til «Toy Story»

Film TOY STORY

Amerikansk animasjon

Regi: Lee Unkrich Les mer

...
Terningkast: 6

Tapt, på alle fronter

Film ARMADILLO

Dansk Afghanistan-dokumentar

Regi: Janus Metz Les mer

...
Terningkast: 2

Nedtur for Veum

Film VARG VEUM - SKRIFTEN PÅ VEGGEN

Norsk thriller

Regi: Stefan Faldbakken

Med bl.a. Trond Espen Seim, Nikolaj Lie Kaas, Lene Nystrøm, Bjørn Floberg, Martine Johansen, Petronella Barker, og Eivind Sander Les mer

Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!

TIPS OSS

Telefon: 977 21 000
SMS: GDTIPS + mld til 2097
MMS: GDTIPS + mld til 2097
E-post: tips@gd.no

KONTAKT OSS

Telefon 61 22 10 00
Besøksadr: Jernbanegt. 13, Lillehammer
Postadr: Postboks 954, 2604 Lillehammer
E-post annonse: annonse@gd.no
E-post abonnement: abonnement@gd.no

Lokalkontor

Vinstra - telefon 61 22 10 00
Otta - telefon 61 22 10 00
Lom - telefon 61 22 10 00

Redaksjonen

Ansvarlig redaktør: Kristian Skullerud
Redaktør: Hallvard Grotli (politisk)
Redaktør: Anne Stokke (nyhet)
Redaktør: Kine Søreng Hernes (kultur/feature)
Redaktør: Hans Petter Eide (produksjon)

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.