...
Foto: -
 

Når vi tukler med skaperverket

SPLICE

Science fiction

Med bl.a. Sarah Polley, Delphine Chanéac, Adrien Brody og Abigail Chu

Per Ivar Henriksbø
Publisert 30.07.2010 kl 12:40 Oppdatert 30.07.2010 kl 12:40

Tips en venn på e-post:

To forskere, som opplever at deres eksperimenter med genmanipulering blir stanset av sjefene, fortsetter i hemmelighet mens de både utfordrer hverandre og det meste vi kan tenke oss av etiske grenser innen bioteknologien.

I korte trekke er det de gjør å spleise DNA fra mennesker og dyr. I laboratoriet dyrker de så fram nye vesener. Først larvelignende saker store som smågriser, i hemmelighet mer intelligente og velutviklede «figurer» med intelligens, som kan minne mest om en blanding av ET og Gollum (Ringenes Herre).

Sjøl om «Splice» (spleising) går litt på tomgang etter hvert, er den fiffig laget bildemessig og som idé. Ikke minst introduksjonen sjarmerer, med visualiseringen av de innledende tekstene og fødselen av det første levende vesenet som er dyrket fram på laboratoriet.

«Splice» er nok mest til underholdning, men også en advarsel om uønskede følger av den stadig mer tøyelige biologiske forskningen rundt gen, arv, kloning osv. Riktig nok virker de to hovedpersonene vel rølpete framstilt der de sitter i labben med sine datamaskiner og kuvøser, gumlende på junkfood mens de jobber tidlig og seint, intenst opptatt av å få resultater. Ordentlige forskere ville sikkert blitt litt for kjedelige framstilt i en underholdningsfilm; derfor er de portrettert mer rocka og kanskje ikke helt troverdig.

PS: Anmeldelsen er basert på deler av filmen, da tekniske problemer hindret forhåndsvisning av siste del.

...
Terningkast: 6

Tapt, på alle fronter

Film ARMADILLO

Dansk Afghanistan-dokumentar

Regi: Janus Metz Les mer

...
Terningkast: 6

Nobelpris til «Toy Story»

Film TOY STORY

Amerikansk animasjon

Regi: Lee Unkrich Les mer

...
Terningkast: 2

Nedtur for Veum

Film VARG VEUM - SKRIFTEN PÅ VEGGEN

Norsk thriller

Regi: Stefan Faldbakken

Med bl.a. Trond Espen Seim, Nikolaj Lie Kaas, Lene Nystrøm, Bjørn Floberg, Martine Johansen, Petronella Barker, og Eivind Sander Les mer

...
Terningkast: 3

I Stallones verden

Film THE EXPENDABLES

Am. Stallone-action

Regi: Sylvester Stallone

Med bl.a. Sylvester Stallone, Jason Statham, Jet Li, Dolph Lundgren, Eric Roberts, Mickey Rourke og Giselle Itie Les mer

...
Terningkast: 5

En gresk knyttneve

Film DOGTOOTH

Gresk drama

Regi: Giorgos Lanthimos

Med bl.a. Christos Stergioglou, Michelle Valley, Aggeliki Papoulia, Mary Tsoni og Hristos Passalis Les mer

...
...
...
Terningkast: 6

Nobelpris til «Toy Story»

Film TOY STORY

Amerikansk animasjon

Regi: Lee Unkrich Les mer

...
Terningkast: 6

Tapt, på alle fronter

Film ARMADILLO

Dansk Afghanistan-dokumentar

Regi: Janus Metz Les mer

...
Terningkast: 2

Nedtur for Veum

Film VARG VEUM - SKRIFTEN PÅ VEGGEN

Norsk thriller

Regi: Stefan Faldbakken

Med bl.a. Trond Espen Seim, Nikolaj Lie Kaas, Lene Nystrøm, Bjørn Floberg, Martine Johansen, Petronella Barker, og Eivind Sander Les mer

Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!

TIPS OSS

Telefon: 977 21 000
SMS: GDTIPS + mld til 2097
MMS: GDTIPS + mld til 2097
E-post: tips@gd.no

KONTAKT OSS

Telefon 61 22 10 00
Besøksadr: Jernbanegt. 13, Lillehammer
Postadr: Postboks 954, 2604 Lillehammer
E-post annonse: annonse@gd.no
E-post abonnement: abonnement@gd.no

Lokalkontor

Vinstra - telefon 61 22 10 00
Otta - telefon 61 22 10 00
Lom - telefon 61 22 10 00

Redaksjonen

Ansvarlig redaktør: Kristian Skullerud
Redaktør: Hallvard Grotli (politisk)
Redaktør: Anne Stokke (nyhet)
Redaktør: Kine Søreng Hernes (kultur/feature)
Redaktør: Hans Petter Eide (produksjon)

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.