Fabelaktig

KRISTIN ASBJØRNSEN

the night shines like the day

Universal

anmelder Ingunn Aagedal Schinstad
Publisert 16.01.2009 kl 08:47 Oppdatert 16.01.2009 kl 08:56

Tips en venn på e-post:

Kristin Asbjørnsen la lista høyt med sitt forrige album, «Wayfaring Stranger - A spiritual songbook» fra 2006, basert på andres tekst og musikk. På årets utgivelse «the night shines like the day» står Asbjørnsen selv ansvarlig for ord og toner. Tekstlig er hovedtematikken sorg over tapt kjærlighet.

Det må ha kostet Asbjørnsen mye å blottstille følelser på denne måten. Tekstene synes basert på hennes erfaringer, men det kan skyldes at de er framført så vart og inderlig at man må ha et hjerte av stein for ikke å bli berørt. Eksempler kan være «And I long to see you again» eller «One day my heart will break».

Asbjørnsen, synger seg rett inn i hjertet med en stemme som spenner fra det klokkerent til røft raspete. Musikk og tekst kler hverandre og musikerne som bidrar på albumet leverer kvalitetsvarer. Hør for eksempel Nils Petter Molvær på trompet i «Moment». Tekstlig sett er dette den ultimate plata for den som har kjærlighetssorg, men passer også godt for andre slags sjelelige riper og hakk.

Musikalsk sett snakker vi om en lavmælt miks av folkrock, pop, viser, jazz og afroamerikanske spirituals, en spennende blanding som tåler å lyttes til for sin egen del. Det skulle overraske meg mye hvis dette albumet ikke er en opplagt kandidat til neste års Spellemannspris.

Terningkast: 6

Fabelaktige Skruk

Musikk SKRUK

Til alle tider

og

Starry crowns in heaven

Kirkelig Kulturverksted Les mer

Terningkast: 4

Gaute er på veg

Musikk GAUTE ORMÅSEN

Oss imellom

Tylden & co. Les mer

Terningkast: 5

Naken pastor

Musikk PASTOR WANG

Gloria

ncb Les mer

Terningkast: 5

Hurra for Notodden

Musikk TERRY LEHNS

Far away from home

Crosstown Records Les mer

Terningkast: 4

I Fyr Og Flamme

Musikk BARE EGIL BAND

Duplex/Grappa Les mer

Mest leste kultursaker

Tips GD

Du kan tipse oss på flere måter:

Telefon: 977 21 000


E-post: tips@gd.no


SMS eller MMS med bilder til 2097 med kodeord GDTIPS + meld

Eller du kan benytte dette skjema

Legg inn dine arrangement i kalenderen på gdpuls.no, og det kommer automatisk her og i papiravisa! Her er siste i kategorien konsert, teater, musikal, revy og dans:

Siste kinoanmeldelser

Terningkast: 3

Sjarm er ikke nok

Film ASFALTENGLENE

Norsk spenning

Regi: Lars Berg

Med bl.a. Nini Bakke Kristiansen (Rikke), Helene Nybråten (Ohna), Emma Høgh Åslein (Maja), Kristin Skogheim (politibetjent Abrahamsen), Edward Schultheiss (Sverre), Linghou Yu Spalder (Noi) og Jeff Ranara (Chang) Les mer

Terningkast: 3

Ikke spesielt Crazy Heart

Film CRAZY HEART

Country-drama

Med bl.a. Jeff Bridges, Maggie Gyllenhaal og Robert Duvall

Regi: Scott Cooper Les mer

Siste musikkanmeldelser

Terningkast: 4

Gaute er på veg

Musikk GAUTE ORMÅSEN

Oss imellom

Tylden & co. Les mer

Terningkast: 5

Naken pastor

Musikk PASTOR WANG

Gloria

ncb Les mer

Kultur - siste nyheter nå

Styrekabalen i teateret er klar

Kultur Styret for Teater Innlandet er klar, men Audun Tron avslører ingen navn før på torsdag. Les mer

Dette kalles et lite sidesprang

Kultur Det spilles og synges og øves hardt i Gausdal samfunnshus denne uka. Til helga er det premiere. Les mer

«Bestevenner» til topps

Kultur Barnefilmen «Bestevenner» fra Lillehammer har vunnet to av prisen under barnefilmfestivalen i Montreal.

- Fantastisk å bli anerkjent av både barne- og voksenjury, sier filmteamet. Les mer

Mest sette leserbilder nå

TIPS OSS

Telefon: 977 21 000
SMS: GDTIPS + mld til 2097
MMS: GDTIPS + mld til 2097
E-post: tips@gd.no

KONTAKT OSS

Telefon 61 22 10 00
Besøksadr: Jernbanegt. 13, Lillehammer
Postadr: Postboks 954, 2604 Lillehammer
E-post annonse: annonse@gd.no
E-post abonnement: abonnement@gd.no

Lokalkontor

Vinstra - telefon 61 22 10 00
Otta - telefon 61 22 10 00
Lom - telefon 61 22 10 00

Redaksjonen

Ansvarlig redaktør: Kristian Skullerud
Redaktør: Hallvard Grotli (politisk)
Redaktør: Anne Stokke (nyhet)
Redaktør: Kine Søreng Hernes (kultur/feature)
Redaktør: Hans Petter Eide (produksjon)

Redaktøransvar