Engel 19. des: Godt voksen engel

- Så lenge en holder seg frisk har en ikke noe å klage over, sier Marthe Engh (89).

Publisert 19.12.2009 kl 09:27 Oppdatert 22.12.2009 kl 12:11

Tips en venn på e-post:

...
BESKJEDEN: - Jeg synes ikke jeg fortjener noen juleengel, sier Marthe Engh. Foto: Ingunn Aagedal Schinstad Foto: Ingunn Aagedal Schinstad

LILLEHAMMER: Marthe Engh fra Lillehammer blir mildt sagt overrasket når GD ringer på døra for å overrekke dagens juleengel.

- Tuller du? spør hun.

Det gjør GDs utsendte ikke. «Håper dere kan gi en engel til Marthe Engh. I sitt nittiende år klarer hun seg selv i tillegg til å stille opp for slekt og venner, som sjåfør på handleturer, sykehusbesøk og lignende. Jeg håper hun kan få en kopi av seg selv, en engel», heter det i anbefalelsebrevet redaksjonen mottok i sakens anledning. Selv mener Engh at hun ikke er så aktiv lenger. Hun er født og oppvokst i Lillehammer, men flyttet til Oslo som voksen. Der jobbet hun blant annet som bysterinne i hotellavdelingen på Viking, et stort hotell som ble bygd til OL i 1952. Da Engh ble pensjonist i 1987, flyttet hun tilbake til Lillehammer.

- Å være noe for andre er en viktig del av livet, og jeg prøver så godt jeg kan å hjelpe, men alderen krever sitt, så jeg orker mindre og mindre, sier 89-åringen.

- Mange føler seg litt klønete når man skal gå på sykebesøk. Har du noe råd om hvordan man bør te seg?

- Man bør i alle fall ikke være høytidelig. Helst skal man være oppmuntrende og snakke om hverdagslige ting som man tror kan feste seg. Når jeg besøker svigerinnen min ordner vi opp med Jagland, Stoltenberg og resten av røkla. Vi vet godt hva de skulle sagt og hva de burde gjort, ler Engh som er ser uforskammet godt ut for sin høye alder. - Jeg prøver å leve sunt, nesten til det kjedelige. Jeg lager meg ordentlig middag hver dag og spiser mye frukt og grønnsaker. Om morgenen drikker jeg saften av nypresset appelsin og sitron. Og så tar jeg tran.

- Hva er det beste ved å bli gammel?

- Jeg synes ikke alderen har tynget før de siste årene. Vinteren er hard, men det er deilig å kunne gjøre akkurat hva man vil. Jeg har ingenting å beklage meg over. Så lenge jeg kan kjøre bil og handle på Søre Ål så jeg slipper å bære, er jeg fornøyd, sier Engh.

Mest leste magasinsaker



Bildeserier

Bilder route E6

...

Du verden så mye en kan oppleve langs E6 i dalen. Bare se her!

Se bilder

Romantisk

...

Romantisk nostalgi råder sammen med hippibohmen i sommer.

Se moten i bilder

Bilder fra utstillingen

...

Torill Sæther Krekke var bare ni år gammel da hun mistet sin mor i kreft. Det har tatt år å bearbeide tapet. Hun tar oss med inn i sorgen og savnet gjennom en gripende kunstutstilling.

Se bildene

Trippelbryllup

...

Solveig, Sigrid og Rannveig gjorde det på samme dag. Og i samme kirke.

Se bilder

Bilder av vårens trender

...

Klart romantisk og feminint, men rikelig anledning til å rocke opp antrekket i vår. GD har kikket på vårmoten.

Se bilder

Kos i dress

...

De elsker den. Ekte daffedilla.

Se bilder

Campingliv

...

Toppen av lykke er i bunnen av bakken.

Se bilder

Bilder: Hvordan vil det bli i 2010?

...

Glamourmodellen

...

Tina Elise Lihaug (21) frå Vinstra har ein jobb som ikkje mange andre har. Ho er glamourmodell.

Sjå bilete

Se alle som fikk engel i år

...

Bilder fra ulveturen

...

Bilder av lomsbakeren

...

Bilder fra "hemmeligheten"

...

Bilder av hytta

...

...

Bli med inn i ammetåka

Anette Musdalslien (29) jobber som journalist i GD. Hun er for tiden ute i foreldrepermisjon med nummer to. Bli med inn i ammetåka, diskuter, del gleder – og frustrasjoner:

Her er Anettes ammetåke

...

Se de nye medlemmene

...


TIPS OSS

Telefon: 977 21 000
SMS: GDTIPS + mld til 2097
MMS: GDTIPS + mld til 2097
E-post: tips@gd.no

KONTAKT OSS

Telefon 61 22 10 00
Besøksadr: Jernbanegt. 13, Lillehammer
Postadr: Postboks 954, 2604 Lillehammer
E-post annonse: annonse@gd.no
E-post abonnement: abonnement@gd.no

Lokalkontor

Vinstra - telefon 61 22 10 00
Otta - telefon 61 22 10 00
Lom - telefon 61 22 10 00

Redaksjonen

Ansvarlig redaktør: Kristian Skullerud
Redaktør: Hallvard Grotli (politisk)
Redaktør: Anne Stokke (nyhet)
Redaktør: Kine Søreng Hernes (kultur/feature)
Redaktør: Hans Petter Eide (produksjon)

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.