Den nye BMW 3-serien er alt ute på markedet – i første omgang som sedan.
Etter hvert kommer den som stasjonsvogn, coupe, cabriolet og firedørscoupé. Men det er en annen variant også på trappene – som er spesiallaget for det kinesiske markedet.
Der liker de nemlig at bilene er litt ekstra romslige i baksetet. Ja, ikke bare litt – men uvanlig romslig faktisk. Dette har flere og flere bilprodusenter fått med seg – og det kommer stadig spesialmodeller til det kinesiske markedet, med «stretch»-varianter av vanlige biler.
LES OGSÅ: Brukt limousine: Se hva vi fant på harryhandel
Kina utgjør dessuten et stadig voksende og viktigere marked for biler – og er allerede det tredje største salgsmarkedet for BMW. Da er det smart å lytte litt til de signalene som kommer fra kundene.
Det gjør BMW når de lager 3-serie Long Wheelbase – som ganske enkelt innebærer at en forlenger originalen med 110 mm – for å gi mer plass til baksetepassasjerene.
I tillegg til å være romsligere er L-modellen også ekstra godt utstyrt for å øke komforten til kresne kinesiske kunder. Fargevalg og materialer er også spesielt tilpasset for å skape hyggelig stemning.
LES OGSÅ: BMW 3-serie: – Den beste er blitt enda bedre
Motoriseringen begrenser seg til tre alternativer: 320 Li med 184 hk, 328iL med 245 hk og 335iL med 306 hk 320 og 328 har firesylindrede motorer, mens 335 har seks. Alle blir koblet sammen med en åtte trinns-automatgirkasse.
Målet er naturligvis at dette skal hjelpe BMW med å opprettholde 3-seriens posisjon som verdens mestselgende premiummodell.
I Kina har imidlertid Audi vært raskere ute med å tilby sin både A4 og A6 i forlenget versjon – så det har vært viktig å komme seg på banen for BMW. Når 3-serien i L-versjon er på plass, føyer den seg inn i rekken sammen med både 5- og 7-serien – og dermed bør tilbudet være komplett.
L-modellen vil bli produsert i Tiexi – men BMW understreker at produksjon naturligvis følger de samme strenge reglene som alle andre stedene hvor BMW lages.
Øygard-saken Dommen i Øygard-saken har falt. Jenta reiser hjem til Ottadalen med løftet hode. Hun vil oppleve at lokalsamfunn og nærmiljø gir henne minst like god støtte som før hun dro til Hamar, skriver GDs politiske redaktør, Hallvard Grotli, i en kommentar. Les mer