Kvam: Den nordsvenske topphingsten Myromsli Svensken er nå solgt til akkurat Sverige.- Jeg fikk et meget godt tilbud og da ble det handel, sier eieren, Odd-Arne Myromslien fra Kvam. Like over helgen skal han kjøre sin kjære hingst på fem år til Storlien, på grensen mellom de to landene, og kjøperen overtar den prektige svarte hingsten.
Du kan tipse oss på flere måter:
Telefon: 977 21 000
E-post: tips@gd.no
SMS eller MMS med bilder til 2097 med kodeord GDTIPS + meld
| Terje Lisødegård | |
| Publisert 18.05.2007 kl 17:46 Oppdatert 17.05.2007 kl 17:52 |
Det er den kjente svenske hestekaren Hasse Sirbäck som har kjøpt hingsten.
Siden Myromsli Svensken ble kåret på Biri som treåring for to år siden, der han var spiss i klasse tre, har han bedekket rundt 100 hopper. Han gikk i Sikkilsdalen som treåring.I fjor, som fireåring, ble han tildelt 2. premie, og var best i kvalitet, på Biri-utstillingen. Han besto også de tøffe prøvene under en utstilling i Sverige, slik at han ble kåret også der.
Avtalen mellom Myromslien og kjøperen i Sverige er slik at hingsten kan leies tilbake til Norge for å drive avl her.I disse dager er Myromsli Svensken veldig opptatt hjemme i Kvam. Det er nemlig flere hopper som vil bli bedekket av gromgutten på baksida før han blir svenske.Forut for salget til Sverige, kom det fire svenske hestekarer til Kvam for å teste hingsten, hvis opphav er Udd, den første nordsvenske hingsten som ble satt inn i avlen her for å lette litt på innavlstrykket for dølehesten.
| I dag | I morgen | |||
| Lesja | 3.7° | 11.3° | ||
| Otta | 6.7° | 13.6° | ||
| Gausdal | 7.3° | 14.5° | ||
| Lillehammer | 7.7° | 14.9° | ||
| Ringsaker | 8.2° | 16.0° | ||
Dette er bilder som GDs fotografer og journalister står bak.
Se alle bildeserier, publisert etter dato.Siste kommentarer: | ||
Siste kommentarer: