Motpolene fant hverandre

ØYER:: VANT: Høyres Mari Helene Botterud blir ordfører i Øyer. Og med det skaper hun historie, som den første Høyreordføreren i Lillehammer og Gudbrandsdalen.

Publisert 20.09.2007 kl 23:27 Oppdatert 20.09.2007 kl 23:27

Tips en venn på e-post:

...
En strålende fornøyd Mari Helene Botterud (Høyre) og en nesten like fornøyd Ole Hageløkken (Ap) og Svein Larsen (Ap) signerer papiret som gir Botterud ordførersetet i Øyer. (Foto: Kari Tone Sperstad) Foto: Kari Tone Sperstad

ØYER: Det var en strålende blid Mari Helene Botterud og en nesten like blid Ole Hageløkken som i går kveld kunne skrive under avtalen om et valgteknisk samarbeid mellom Ap og Høyre i Øyer. Med samme pennestrøk skrev Ap under på å overlate ordførerstolen til Høyres Mari Helene Botterud. Ole Hageløkken flytter dermed ut av ordførerkontoret, og må belage seg på fire år som varaordfører i Øyer.

- Blandede følelser

De resterende vervene har ikke blitt fordelt på personer ennå, men det har blitt klart at Ap får lederen i planutvalget, fjellstyret, en plass i Glør-styret og en av komiteene. Høyre får på sin side en kandidat i styret i Gudbrandsdal Energi. Venstre og KrF vil også bli tilbudt plasser, uten at de to regjeringspartiene i Øyer vil utdype det noe nærmere. Ole Hageløkken innrømmer at det er med blandede følelser at han går inn i varaordførervervet.

- Men det er like mye på grunn av valgresultatet. Når alle andre partiene i Øyer gikk til valg på at de vile skifte ut ordføreren, så er det klart situasjonen føles litt vanskelig, sier Hageløkken.

Ap fikk 31.5 prosent av stemmene fra øyværingene ved dette valget, en tilbakegang på elleve prosentpoeng fra sist valg. Høyre og Sp, derimot, gjorde et brakvalg, der Senterpartiet, fikk 29 prosent oppslutning og Høyre 19.3 prosent.

- Vi innså at vi, uansett konstellasjon, ikke ville få ordføreren, men bare være med og avgjøre hvem som fikk vervet. Det er velgerne som har sagt at de vil ha en ny ordfører i Øyer, ikke vi, sier Svein Larsen, leder i Aps forhandlingsutvalg om ordførerskiftet i Øyer. For det har vært en del motforestillinger -og en del runder -innad i partiet på akkurat dette.

Ikke enige med Sp

:Det var ikke Ap, Høyre vendte seg til først da valgresultatet i Øyer ble klart. Det hersket en stund optimisme i Sp-leiren i kommunen, som sikret seg to nye mandat i kommunestyret. Sp hadde blitt kontaktet både av Ap og Høyre for et eventuelt samarbeid. Sp og Høyre møttes til forhandlinger, uten at det førte til noe annet resultat enn at Høyre snudde på hælen og tok Ap inn i varmen i stedet.

Om hvorfor forhandlingene strandet mellom Høyre og Sp, sier Botterud dette:

- Det sto på ordførerstolen, og siden vi ikke ble enige om det vervet så var det ikke mer å drøfte. Vi fikk et inntrykk av at Sp møtte uforberedt til forhandlingene, der de ikke var klare til å diskutere fordeling av andre verv. De ønsket å utsette forhandlingene, men det var ikke vi interessert i, sier Botterud.

LES MER I DAGENS AVIS

Mest leste nyheter



Oppland


Været
  I dag I morgen
Lesja   -9.9°   -6.6°
Otta   -5.7°   -4.2°
Gausdal   -8.0°   -5.8°
Lillehammer   -7.2°   -5.1°
Ringsaker   -6.4°   -5.1°
Ringebu   -8.2°   -5.4°
Været leveres av: met.no


Mest sette bilder


...

Alle GD-bilder

Dette er bilder som GDs fotografer og journalister står bak.

Se alle bildeserier, publisert etter dato.


Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 
Se topplister i Kommuner
Dovre  Gausdal  Lesja  Lillehammer  Lom  Nord-Fron  Ringebu  Sel  Skjåk  Sør-Fron  Vågå  Øyer 

...

Veiviseren

Finn veien dit du skal på kart.




TIPS OSS

Telefon: 977 21 000
SMS: GDTIPS + mld til 2097
MMS: GDTIPS + mld til 2097
E-post: tips@gd.no

KONTAKT OSS

Telefon 61 22 10 00
Besøksadr: Jernbanegt. 13, Lillehammer
Postadr: Postboks 954, 2604 Lillehammer
E-post annonse: annonse@gd.no
E-post abonnement: abonnement@gd.no

Lokalkontor

Vinstra - telefon 61 22 10 00
Otta - telefon 61 22 10 00
Lom - telefon 61 22 10 00

Redaksjonen

Ansvarlig redaktør: Kristian Skullerud
Redaktør: Hallvard Grotli (politisk)
Redaktør: Anne Stokke (nyhet)
Redaktør: Kine Søreng Hernes (kultur/feature)
Redaktør: Hans Petter Eide (produksjon)

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.