Mer motorkraft i luftambulansen

Luftambulansetjenesten i Oppland styrkes med mer motorkraft i legehelikopteret på Dombåsbasen. I år har luftambulansen hatt 552 henvendelser.

Publisert 30.12.2007 kl 15:44 Oppdatert 30.12.2007 kl 15:46

Tips en venn på e-post:

...
Med større løfteevne, får mannskapet på legehelikopteret i Oppland større muligheter under krevende redningsoppdrag i høyfjellet. Foto: Kristoffer Øverli Andersen

DOMBÅS: Alle helikoptrene til Norsk Luftambulanse (NLA) blir i løpet av neste år oppgradert. Dette skal gi maskinene større løftekraft, forteller pilot Øyvind Alnes på Dombåsbasen.

@mellom-tittel: Mer utstyr

Legehelikopteret som har vært benyttet i Oppland i julen, er oppgradert slik de andre maskinene blir i løpet av året som kommer.

- Med økt motorkraft, kan vi operere i de høyeste fjellområdene med mer drivstoff, og med mer utstyr om bord. Med økt løfteevne, kan vi også ta om bord flere personer, sier Alnes.

Han legger til at NLA har fått to nye helikopter fra Tyskland. En ny maskin kommer i løpet av neste år. Helikoptrene er stadig i rullering mellom alle basene i Norge.

- Det er også installert et antikollisjonssystem i helikoptrene. Utstyret varsler når det er fly i nærheten av oss, sier Alnes, som har vært pilot på Dombåsbasen gjennom en årrekke. Basen går under navnet «Folkets Fjellbase».

Den oppgraderingen av maskinene som skjer, gjør det enda tryggere for mannskapet, andre redningspersonell og pasienter å fly i høyfjellsområdene i distriktet.

I året som er gått, fikk Dombåsbasen til Norsk Luftambulanse over 550 henvendelser. Tilsvarende tall for 2006, var 600.

- Ikke alle henvendelser resulterer i oppdrag. Det kan være dårlig flyvær, eller andre forhold som gjør at vi overlater til andre å fullføre oppdraget, opplyser legen som har hatt vakt i julen, Tore Tørisen.

Hans «vareopptelling» for 2007, viser at 400 personer har fått hjelp av mannskapet på legehelikopteret. Ca. 200 er personer som har vært rammet av akutt sjukdom. Resten er skader og ulykker. Luftambulansen har deltatt i søk, og andre redningsaksjoner i fjellet.

Denne julehelgen ble heldigvis en stille periode for vaktmannskapene. Luftambulansen har vært ute i forbindelse med skiulykker i distriktet. Men det har ikke vært store og alvorlige skadeomfang.

Mest leste nyheter



Oppland


Været
  I dag I morgen
Lesja   -10.1°   -6.6°
Otta   -5.5°   -4.2°
Gausdal   -7.9°   -5.8°
Lillehammer   -7.1°   -5.1°
Ringsaker   -6.5°   -5.1°
Ringebu   -7.6°   -5.4°
Været leveres av: met.no


Mest sette bilder


...

Alle GD-bilder

Dette er bilder som GDs fotografer og journalister står bak.

Se alle bildeserier, publisert etter dato.


Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 
Se topplister i Kommuner
Dovre  Gausdal  Lesja  Lillehammer  Lom  Nord-Fron  Ringebu  Sel  Skjåk  Sør-Fron  Vågå  Øyer 

...

Veiviseren

Finn veien dit du skal på kart.




TIPS OSS

Telefon: 977 21 000
SMS: GDTIPS + mld til 2097
MMS: GDTIPS + mld til 2097
E-post: tips@gd.no

KONTAKT OSS

Telefon 61 22 10 00
Besøksadr: Jernbanegt. 13, Lillehammer
Postadr: Postboks 954, 2604 Lillehammer
E-post annonse: annonse@gd.no
E-post abonnement: abonnement@gd.no

Lokalkontor

Vinstra - telefon 61 22 10 00
Otta - telefon 61 22 10 00
Lom - telefon 61 22 10 00

Redaksjonen

Ansvarlig redaktør: Kristian Skullerud
Redaktør: Hallvard Grotli (politisk)
Redaktør: Anne Stokke (nyhet)
Redaktør: Kine Søreng Hernes (kultur/feature)
Redaktør: Hans Petter Eide (produksjon)

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.