- Vi vil ha en lignende trafikkgård i Lillehammer, sier leder i fylkets trafikksikkerhetsutvalg (FTU), Sigmund Hagen (SV). Og han får stor støtte etter at utvalget besøkte Eberg trafikkgård i Trondheim.
TRONDHEIM: Eberg trafikkgård er den første trafikkgården i landet, der Statens vegvesen har satset kolossalt for å bistå skolene i Trondheim med sårt tiltrengt trafikkopplæring på sykkel.
- Mitt i blinken for oss. Vi satser mye på å nå ut til skolene med vår trafikkopplæring. Dette er noe vi trenger i tillegg. Derfor vil jeg være med på å få en slik trafikkgård til Lillehammer, sier fylkessekretær i Trygg Trafikk Oppland.
Også Kjell Seim, distriktssjef i Statens vegvesen Gudbrandsdal er helt enig. Ja det er også alle de andre i FTU, som var med på samlingen i Trondheim nylig.
Etableringen av Eberg trafikkgård har kostet store summer. Penger som ikke bare gikk til etablering av området, men også å lage en omfattende lærerbok for elever og lærere.
Hjelper til
- Vi stiller all vår kunnskap og erfaring til disposisjon. Stå på, og vi skal være behjelpelige med å få til en etablering av en lignende trafikkgård i Lillehammer, sier Erik J. Jølsgard i Statens vegvesen Region Midt.
Han er ansvarlig for trafikkgården og kan fortelle om kjempesuksess.
- Vi har hatt evalueringer som forteller at dette er midt i blinken, og absolutt noe å satse på andre steder også. Skoleklasser fra Trondheim og området omkring står i kø for å komme hit. Nå håper vi at flere andre steder i landet skal få noe tilsvarende. Arendal er nærmest til å starte opp. Tromsø tenker litt på saken. Så håper vi på Oppland og Lillehammer, sier Jølsgard.
- Hvorfor en slik trafikkgård?
- Bakgrunnen for at vi fikk dette til er sykkelen. Den er
et effektivt transportmiddel som flere og flere benytter seg av. Men trafikkmiljøet er dårlig tilpasset barn, spesielt barn på sykkel. Antall ulykker hvor barn er involvert stiger, forteller Jølsgard.
På timeplanen i skolen
I Nasjonal Transportplan «Trafikksikkerhet på veg 2002-2011», står følgende om trafikkopplæring i skolen:
«Trafikk er et kunnskapsområde som skal behandles på tvers av fagene, slik at bredden og helheten i problemområdet kommer fram. Av lærerplanen framgår det at elevene skal bli kjent med at det på ulike områder finnes lover og regler som det er viktig å følge, blant annet innen vegtrafikken. Barna skal dessuten trene på å ferdes trygt i trafikken. Kirke,- utdannings- og forskningsdepartementet ser det som viktig at dette følges nøye opp i skoleverket».
- Det å bygge en læringsarena slik at skolene kan gjennomføre slik trafikkundervisning i et trygt miljø er kanskje den viktigste årsaken til at vi har bygd Eberg trafikkgård. Trafikkgården er sentralt plassert og er lett å finne der den ligger mellom Eberg skole og Kong Øysteins veg på Tyholt. Ser du Tyholttårnet, er du like i nærheten, sier Jølsgard.
Prøver i høst
- Vi vil allerede i høst se på mulighetene til å få til noe lignende i Oppland. I mitt hode er det nærliggende å tanke på en plassering i området ved Vegmuseet på Hunderfossen. Dette er et sted alle skolene i Oppland kan benytte seg av, samt at vi da også utnytter alle de andre tilbud Vegmuseet har, sier leder i FTU i Oppland, Sigmund Hagen.
Han tror ikke det vil bli vanskelig å finne penger til et slikt flott prosjekt, i og med at fylkespolitikerne er velvillig innstilt til det arbeid FTU gjør.
- Vi kan også se på andre finansieringsmuligheter, sier Hagen.
Og han får støtte til å sette i gang.
- På denne trafikkgården får ungene stifte bekjentskap med deres aller første kjøretøy. Sykkelen gir kunnskap og en start for en holdning man kan benytte seg av senere i livet, når kjøretøy som bil skal tas i bruk. Dette er så absolutt en start for å utvikle en god trafikkholdning, mener Ivar Ringen.
Bart.
Bart.
Bart i spor, fare for glatte partier. Fare for elg.
Vekslende bart, snø- og isdekke.
Redusert framkommelighet på grunn av vegarbeid. Forsinkelser kan påregnes. Ar...
Innsnevring og nedsatt hastighet til 30 km/t på grunn av vegarbeid i perioden...
| I dag | I morgen | |||
| Lesja | -9.5° | -4.1° | ||
| Otta | -7.2° | -4.1° | ||
| Gausdal | -7.8° | -6.0° | ||
| Lillehammer | -6.9° | -5.6° | ||
| Ringsaker | -6.2° | -5.4° | ||
| Ringebu | -6.2° | -4.5° | ||
Dette er bilder som GDs fotografer og journalister står bak.
Se alle bildeserier, publisert etter dato.Siste kommentarer: | ||
Siste kommentarer: