Vert Geir Evensen er uvant med å rydde frokostbord. Andre typer overnattingsgjester inntar vandrerhjemmet.
Onsdag morgen klokken sju i andre etasje på skysstasjonen:
Ved et bord i spisesalen på Lillehammer Vandrerhjem sitter en dresskledd mann med stresskoffert. Inntil for nylig var denne type gjest et nytt syn for Geir Evensen: Forretningsreisende på sparepluss.
Er også det en side av nedgangskonjunktur og finanskrise?
Sparer penger
- Finanskrise eller ei, det er i alle fall en god indikasjon når jeg må rydde frokostbordene. Vår vanlige vandrerhjemgjester rydder selv. Her ser vi andre vaner, en osteskive eller to som ligger igjen på asjetten og eggeglass og glass som står igjen på bordet, sier Evensen.
Sist uke hadde han flere forretningsreisende. Til overmål en administrerende direktør i underkøya, med kollegaen i overkøya.
Jo da, selvfølgelig var de svensker.
Uansett: de sparer betydelige beløp. På et vandrerhjem koster overnattingen 695 kroner med frokost, 590 dersom du er medlem.
Trend
De nye dresskledde gjestene er langt fra særegent for vandrerhjemmet i Lillehammer. Evensen sier de opplever det samme i Gjøvik og Hamar.
- Men steder som Haraldsheimen i Oslo og Kongsberg er de to vandrerhjemmene hvor vi ser en klarere trend, sier Evensen.
Om det kun skyldes dårligere økonomi, er han usikker på.
- De fleste firmaer har hotellavtaler, men det finnes et betydelig gruppe uten avtaler som tydeligvis prioriterer å bo billigere for å spare utgifter. Vi kan heller ikke se bort fra at den utenlandske trenden har nådd oss. I København, for eksempel, er det vanlig med dresskledde gjester på sentrumsnære vandrerhjem. For å si det slik; det er blitt litt hipt, sier Evensen, som også har anleggsarbeidere i losji i de stille periodene av sesongen.
- Med lavkonjunktur er det en fare for at det blir færre av dem.
Bygger ut
Evensen tror likevel nedgangstidene kan gjøre vandrerhjemmene til en vinner.
- Vi hadde en voldsom økning første året, som fortsatte i fjor. I år har ligger vi an til et belegg på 70 prosent og en økning i besøket på fire prosent. Omsetningen derimot, er 10 prosent høyere. Det viser at gjestene legger igjen flere kroner, sier Evensen.
Han vil gi gjestene flere grunner for legge igjen kronene på stasjonen ved å fornye og bygge ut. De 30 rommene skal pusses opp. Familiesengene kastes ut på flere av rommene. På veggene kommer flatskjerm, på gulvet parkett. I tillegg skal deler av de nåværende kontorlokalene til fylkeskommunen i andre etasje bygges om til rom, noe som øker kapasiteten til 90 senger.
- Men jeg skulle gjerne hatt hele kontorfløyen og 140 senger, sier Evensen, som nylig skrev under en 10-årig leieavtale med fylkeskommunen.
I løpet av den tiden har han et lønnlig håp om å bli kvitt det tradisjonelle synet på vandrerhjemmene, selv om han nødig vil miste særpreget.
- Vi sliter fortsatt med oppfatninger om at vandrerhjem er ensbetydende med sovesal og fellesdusj. I dag har vi som mange andre dusj og bad på hvert rom, og trådløst nettverk på alle rom. Med flatskjermer og parkett nærmer vi oss hotellstandard, sier Evensen.
Bart.
Bart.
Bart i spor, fare for glatte partier. Fare for elg.
Vekslende bart, snø- og isdekke.
Redusert framkommelighet på grunn av vegarbeid. Forsinkelser kan påregnes. Ar...
Innsnevring og nedsatt hastighet til 30 km/t på grunn av vegarbeid i perioden...
| I dag | I morgen | |||
| Lesja | -9.5° | -6.6° | ||
| Otta | -5.8° | -4.2° | ||
| Gausdal | -7.8° | -5.8° | ||
| Lillehammer | -7.1° | -5.1° | ||
| Ringsaker | -6.4° | -5.1° | ||
| Ringebu | -8.2° | -5.4° | ||
Dette er bilder som GDs fotografer og journalister står bak.
Se alle bildeserier, publisert etter dato.Siste kommentarer: | ||
Siste kommentarer: