Den nye finansministeren Sigbjørn Johnsen (Ap) sier han er forberedt på mange «tøffe tak» når han nå igjen blir landets finansminister etter et opphold på 13 år.
Johnsen er i dag fylkesmann i Hedmark.
– Det blir et følelsesladet møte med mitt gamle departement, sa Johnsen til NRK på Slottsplassen etter statsråd.
Han bekrefter at han ble overrasket da han ble spurt om han kunne holde seg klar dersom regjeringskabalen tilsa at han igjen skulle bli finansminister.
– At jeg ble overrasket betyr ikke at jeg er uforberedt. Som regjeringens håndlanger i mange oppgaver og som fylkesmann har jeg jo fulgt med i den økonomiske utviklingen, sier Johnsen, som blant annet ledet den store pensjonskommisjonen for noen år siden.
Han understreker at hans oppgave blir å sikre at landet har en bærekraftig økonomi over tid og at Fastlands-Norge blir bygget opp slik at vi ikke bare er avhengig av oljeutvinningen i Nordsjøen.
– Jeg tror vi går inn i en krevende tid og at finanskrisen ikke er over, sier Johnsen. Samtidig understreker han at det ikke er samme dype nedgang nå som i 1990 da han sist ble finansminister.
Johnsen varsler likevel at han har en viss erfaring i å ta de tunge tak og er beredt til å gjøre det igjen.
Bart.
Bart i spor, fare for glatte partier.
Vekslende bart, snø- og isdekke.
Redusert framkommelighet på grunn av vegarbeid. Forsinkelser kan påregnes. Ar...
Innsnevring og nedsatt hastighet til 30 km/t på grunn av vegarbeid i perioden...
Vekslende bart, snø- og isdekke. Klokken 14:00 var det -5 grader, lett bris o...
| I dag | I morgen | |||
| Lesja | -6.8° | -3.5° | ||
| Otta | -3.9° | -2.1° | ||
| Gausdal | -3.1° | -4.3° | ||
| Lillehammer | -3.9° | -4.8° | ||
| Ringsaker | -1.9° | -5.1° | ||
| Ringebu | -4.4° | -3.4° | ||
Dette er bilder som GDs fotografer og journalister står bak.
Se alle bildeserier, publisert etter dato.Siste kommentarer: | ||
Siste kommentarer: