...
- Jeg må følge min overbevisning i denne saken, sier Gunnar Tore Stenseng (Ap). Foto: Ingunn Aagedal Schinstad Foto: Ingunn Aagedal Schinstad

Siste akt for Teater Innlandet

Gunnar Tore Stenseng bryter med partigruppa og stemmer nei til Teater Innlandet.

Ingunn Aagedal Schinstad E-post
Publisert 09.02.2010 kl 20:51 Oppdatert 10.02.2010 kl 09:30

Tips en venn på e-post:

...
- Jeg håpet partigruppa skulle stått sammen i denne saken, sier Reidun Gravdahl, leder for Arbeiderpartiets fylkestingsgruppe. Foto: Ingunn Aagedal Schinstad
...
Foto: illustrasjon GD

På fylkestinget onsdag avgjøres skjebnen til Teater Innlandet. Tirsdag kveld drøftet Arbeiderpartiets partigruppe saken. Gruppa går enstemmig inn for å støtte Teater Innlandet, men Gunnar Tore Stenseng bryter med egen partigruppe.

- Det er første gang i mitt 40-årige liv i Arbeiderpartiet at jeg bryter med et vedtak, og det er jeg verken glad eller stolt over, men jeg må ta vare på min egen integritet i denne saken. Jeg kan ikke stemme for slik jeg ser saken nå, men jeg tar forbehold om at jeg kan bli overbevist om noe annet før lunsj i morgen, sa han til GD tirsdag kveld.

Gravdahl skuffet

Gruppeleder Reidun Gravdahl er svært skuffet over Stensengs beslutning.

- Vi har et stort flertall for Teater Innlandet. Det er trist å måtte skrinlegge prosjektet når vi har jobbet med det så lenge, sier hun.

- Har dere vurdert å be om utsettelse for Teater Innlandet?

- Vi vurderer alle muligheter, men dette må vi håndtere i fylkestinget i morgen, sier Gravdahl.

LES OGSÅ: Lillehammer AP er mot - Gjøvik for

Følger samvittigheten

Stenseng synes ikke det har vært en lett beslutning å gå mot egne partifeller i en så viktig sak.

- Jeg har selv vært med å predike vedtekter for andre i ulike sammenhenger, men denne gangen må jeg følge min egen samvittighet. Jeg har vært skeptisk til Teater Innlandet hele tiden, saken kom skjevt ut fra første stund. Jeg har lojalt fulgt årsmøtevedtaket fra i fjor, men siden den gang har det skjedd mye. Signalene fra mitt valgdistrikt har også vært entydig mot teateretablering, sier han.

Frykter økonomien

- Hva har vært avgjørende for din beslutning?

- Signalene fra Hedmark er en ting, men det viktigste for meg er at de økonomiske betingelsene for Oppland er endret. Jeg legger kanskje større vekt på det enn de andre i gruppa. Jeg frykter at en teateretablering i den økonomiske situasjonen vi er i nå, kan gå på bekostning av teater- og kulturlivet ellers fylket. Men jeg har stor respekt for andres meninger og at de vurderer betingelsene på en annen måte. Jeg vil også ha teater, men har ikke tro på dette konseptet, sier Stenseng.

- Hva kan få deg til å stemme annerledes i morgen?

- Det kan for eksempel være at noen fra opposisjonen snur, og stemmer for Teater Innlandet, da blir det mindre dramatisk for meg å stemme for, sier Stenseng.

Mest leste nyheter



Oppland


Været
  I dag I morgen
Lesja   -13.5°   -13.1°
Otta   -15.9°   -11.4°
Gausdal   -20.8°   -11.6°
Lillehammer   -18.3°   -11.5°
Ringsaker   -17.3°   -9.4°
Ringebu   -17.6°   -11.3°
Været leveres av: met.no


Mest sette bilder


...

Alle GD-bilder

Dette er bilder som GDs fotografer og journalister står bak.

Se alle bildeserier, publisert etter dato.


Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 
Se topplister i Kommuner
Dovre  Gausdal  Lesja  Lillehammer  Lom  Nord-Fron  Ringebu  Sel  Skjåk  Sør-Fron  Vågå  Øyer 

...

Veiviseren

Finn veien dit du skal på kart.




TIPS OSS

Telefon: 977 21 000
SMS: GDTIPS + mld til 2097
MMS: GDTIPS + mld til 2097
E-post: tips@gd.no

KONTAKT OSS

Telefon 61 22 10 00
Besøksadr: Jernbanegt. 13, Lillehammer
Postadr: Postboks 954, 2604 Lillehammer
E-post annonse: annonse@gd.no
E-post abonnement: abonnement@gd.no

Lokalkontor

Vinstra - telefon 61 22 10 00
Otta - telefon 61 22 10 00
Lom - telefon 61 22 10 00

Redaksjonen

Ansvarlig redaktør: Kristian Skullerud
Redaktør: Hallvard Grotli (politisk)
Redaktør: Anne Stokke (nyhet)
Redaktør: Kine Søreng Hernes (kultur/feature)
Redaktør: Hans Petter Eide (produksjon)

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.