...
FARLIG: - Folk som skal på fjelltur i pinsehelgen, må følge advarslene fra politiet, sier redningsmann Haakon Nordseth i Norsk Luftambulanse (NLA), her sammen med påolitiførstebetjent Arne I. Granlund. Foto: Vidar Heitkøtter

- Folk på tur må tenke seg godt om

Snøen løsner i store skred i Rondane og Jotunheimen. - Situasjonen er farlig og totalt uberegnelig, advarer fjellklatrer og redningsmann Haakon Nordseth.

Publisert 22.05.2010 kl 22:48 Oppdatert 21.05.2010 kl 22:59

Tips en venn på e-post:

...
TOK ISEN: Et ras har knust isen på Rondvatnet. Snøskredet tok med seg mye stein, grus og sand. Foto: Privat Foto: Privat
...
FLATT: På flate partier i Jotunheimen renner det sørpeskred. Bildet er tatt fra helikopter. Høyden på snøkantene er ca. tre meter. (Foto: Privat) Foto: Privat
...
FARLIG: - Folk som skal på fjelltur i pinsehelgen, må følge advarslene fra politiet, sier redningsmann Haakon Nordseth i Norsk Luftambulanse (NLA), her sammen med påolitiførstebetjent Arne I. Granlund. Foto: Vidar Heitkøtter Foto: Vidar Heitkøtter

Ras

Er rasfaren opphausset?

Ja
Nei

Din stemme er registrert

Avsluttet

Antall stemmer: 74


Et skred fra Rondholet har med voldsom kraft knust isen på Rondvatnet (1.167 m.o.h.). I områdene innover mot Glittertind, har våt snø reist ut i store skred.

Turistvert Olav Gaute Vole på Gjendesheim Turisthytte uttalte til GD i går at faren for skred er opphausset og overdramatisert.

Men etter alle de rasene som mannskapet på luftambulansen har observert, mener Haakon Nordseth at det er tryggest å merke seg advarslene fra politiførstebetjent Arne I. Granlund på Dombås.

- Alle som skal på pinsetur i fjellområder med mye snø, må tenke seg godt om. Forholdene har stabilisert seg noe. Største faren for nye skred, er i områdene mellom Skjåk og Lesja, og Lesja og Åmotsdalen, sier Haakon Nordseth.

Sørpeskred

- Våt snø flyter ut i det vi kaller sørpeskred. Slike forhold er totalt uberegnelige. På steder der det normalt er hundre prosent trygt å gå, kan skredene plutselig komme, sier Haakon Nordseth som etter mer enn 30 år med fjellredning og klatring er lommekjent i Jotunheimen, Rondane og på Dovrefjell.

Nordseth var med da brøytesjåfør Frode Nyhagen. Dombås, ble berget ut av rasområdet ved Snøhetta tidligere i uken.

Nøyaktig samme type sørpeskred har Nordseth sett på mange plasser i Rondane og Jotunheimen de siste dagene.

Mest leste nyheter



Oppland


Været
  I dag I morgen
Lesja   -10.1°   -6.6°
Otta   -5.5°   -4.2°
Gausdal   -7.9°   -5.8°
Lillehammer   -7.1°   -5.1°
Ringsaker   -6.5°   -5.1°
Ringebu   -7.6°   -5.4°
Været leveres av: met.no


Mest sette bilder


...

Alle GD-bilder

Dette er bilder som GDs fotografer og journalister står bak.

Se alle bildeserier, publisert etter dato.


Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 
Se topplister i Kommuner
Dovre  Gausdal  Lesja  Lillehammer  Lom  Nord-Fron  Ringebu  Sel  Skjåk  Sør-Fron  Vågå  Øyer 

...

Veiviseren

Finn veien dit du skal på kart.




TIPS OSS

Telefon: 977 21 000
SMS: GDTIPS + mld til 2097
MMS: GDTIPS + mld til 2097
E-post: tips@gd.no

KONTAKT OSS

Telefon 61 22 10 00
Besøksadr: Jernbanegt. 13, Lillehammer
Postadr: Postboks 954, 2604 Lillehammer
E-post annonse: annonse@gd.no
E-post abonnement: abonnement@gd.no

Lokalkontor

Vinstra - telefon 61 22 10 00
Otta - telefon 61 22 10 00
Lom - telefon 61 22 10 00

Redaksjonen

Ansvarlig redaktør: Kristian Skullerud
Redaktør: Hallvard Grotli (politisk)
Redaktør: Anne Stokke (nyhet)
Redaktør: Kine Søreng Hernes (kultur/feature)
Redaktør: Hans Petter Eide (produksjon)

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.