Lillehammer og Øyer brannvesen har vokst ut av gamle og trange lokaler. Nå legges planer for ny og hypermoderne brannstasjon utenfor sentrum - helst i Hovemoen.
- Vi har en eldre brannstasjon med mye flott historie i veggene. Men den er trangbodd og tungvinn å drive. Med plasseringen midt i byen er det også betydelige problemer ved utrykning, ikke minst på vinterføre. Derfor ser vi på muligheter for en ny brannstasjon utenfor bykjernen, sier brannsjef Alexander Linn.
Tvinger seg fram
Brannsjefen understreker at man er tidlig i prosessen. Det vil fortsatt ta litt tid før saken havner på bordet til kommunepolitikerne i Lillehammer Øyer. Men saken er drøftet i styret for det interkommunale brannvesenet og med rådmennene i eierkommunene. Brannvesenet har nedsatt en gruppe som starter på det videre utredningsarbeidet i neste uke.
- Saken tvinger seg fram før eller siden. Det vi snakker om er en ny brannstasjon for de neste 50 årene, sier Linn.
Gausdal og 110
Så langt er bare de to kommunene involvert. Men i løpet av året blir de etter alt å dømme tre, siden Gausdal nå ønsker i bli med i brannsamarbeidet.
- Om Gausdal blir med, vil det være med og forsterke muligheten for at vi skal få en ny brannstasjon, sier Linn.
Men brannsjefen sikter enda lenger. For tida jobbes det i hele Norge med digitalisering av nødnettet og en nyorganisering av 110-meldetjenesten. 110-sentralen ved Lillehammer dekker i dag de 12 kommunene i dalen, mens tilsvarende stasjoner på Gjøvik og Elverum dekker resten av Oppland og Hedmark.
Står sterkere
- Det er et sentralt ønske om å få samlet alt i en større fagsentral. Den vil i så fall dekke nesten 400.000 innbyggere. For så vidt kan den like gjerne havne på Gjøvik eller Elverum - plasseringen blir et politisk valg. Men vi vil brette opp ermene for å være med i konkurransen, sier Linn, som mener Lillehammer vil stå sterkt med en ny brannstasjon.
110-sentralen i Lillehammer betjenes i dag av fem personer i turnus gjennom døgnet. En sentral for hele innlandet vil medføre 16 til 18 heltidsstillinger, ifølge Linn. Ved utbyggingen av digitalt nødnett kommer også Staten inn med penger.
Brannvesenet for øvrig er en kommunal oppgave - en ny brannstasjon vil bli en gedigen investering for Lillehammer, Øyer og Gausdal.
- I utgangspunktet er brannstasjonen kommunal, men det kan også være mulig at en privat investor bygger ut og leier ut til kommunene. Så langt har vi ikke sett på kostnader, sier brannsjefen.
Ikke svekket
Ønskeplasseringen er nord for byen, med rask atkomst til E6, alternative innkjøringer til Lillehammer og bare rundt et kvarter til Tretten og Segalstad bru. To-tre tomtealternativer i Hovemoen-området er i kikkerten.
- I dag ligger brannstasjonen bare en slangelengde fra den vernede trebebyggelsen i Storgata - kan det være aktuelt å ha igjen en liten base midt i byen?
- Det er helt uaktuelt. For det første er det veldig kronglete å komme til og fra med biler og utstyr der vi er. Vi taper minimalt med tid ved å flytte ut. Det er også gjort en kjempejobb med brannforebygging i bysentrum, så jeg er ikke bekymret for dette, sier Linn.
Hastverk
Dersom Lillehammer skal kaste seg med i konkurransen om en stor 110-sentral, er det bare tida og vegen i arbeidet med en ny brannstasjon, mener brannsjefen. Første mål er å få lagt fram en utredning til behandling i brannvesenstyret rundt august/september. Deretter blir det å få saken opp på et politisk plan. Linn håper i beste fall på vedtak og politisk klarsignal i løpet av året.
- Dette er et stort og komplisert prosjekt. Men innen tre til fem år må en ny brannstasjon være oppe og gå om vi skal ha mulighet til å få den nye 110-sentralen. Nå må vi bare kjøre på og ikke sette på bremsene, sier en engasjert brannsjef.
Aksellastrestriksjoner på kommunale veger er innført.
Aksellastrestriksjoner på kommunale veger er innført.
Stengt på grunn av vedlikeholdsarbeid. Omkjøring er skiltet. Gjelder fra 14.0...
Redusert framkommelighet på grunn av vegarbeid. Omkjøring er skiltet. Arbeide...
Stengt på grunn av vegarbeid. Lokal omkjøring. Gjelder fra 23.04.2012 klokken...
Innsnevring og nedsatt hastighet til 30 km/t på grunn av vegarbeid i perioden...
| I dag | I morgen | |||
| Lesja | 12.6° | 16.1° | ||
| Otta | 17.5° | 21.4° | ||
| Gausdal | 18.7° | 22.2° | ||
| Lillehammer | 19.1° | 21.5° | ||
| Ringsaker | 18.5° | 21.2° | ||
| Ringebu | 18.4° | 21.5° | ||
Dette er bilder som GDs fotografer og journalister står bak.
Se alle bildeserier, publisert etter dato.Siste kommentarer: | ||
Siste kommentarer: