...
Her ankommer kongefamilien Vinstra stasjon på vei til påseopphold i Sikkilsdalen. Foto: Kristin Veskje

Kongen får solid
støtte av folket

Kongeparet tilbringer påsken i Sikkilsdalen sammen med prinsesse Märtha Louise og hennes familie. De aller fleste mener kong Harald gjør en solid jobb som Norges konge. Märtha Louise og svigersønnen får ikke riktig så god uttelling i en fersk måling.

Publisert 07.04.2012 kl 10:46 Oppdatert 07.04.2012 kl 10:49

Tips en venn på e-post:

De aller fleste mener kong Harald gjør en solid jobb som Norges konge, viser en meningsmåling. Kun én av fire er fornøyd med prinsesse Märtha Louise.

I målingen som Ipsos MMI har gjort for Dagbladet, sier 93 prosent av de spurte at Kong Harald gjør en god jobb for Norge. Bare 1 prosent mener han gjør en dårlig jobb.

– Dette viser helt tydelig at kongehuset står fjellstøtt i det norske folk, sier den mangeårige hoffreporteren Kjell Arne Totland til avisen.

Dronning Sonja står også sterkt – 81 prosent mener hun gjør en god jobb.

Også kronprinsparet får solid støtte. 89 prosent mener kronprins Haakon gjør en god jobb for landet, mens 75 prosent mener det samme om kronprinsesse Mette-Marit.

Verre er det med prinsesse Märtha Louise. Bare 25 prosent mener hun gjør en god jobb for landet. 27 prosent mener hun gjør en dårlig jobb, og 43 prosent mener jobben hun gjør svarer til karakteren middels.

– Det er nok ikke til å komme forbi at hennes engleskolevirksomhet, og uttalelser i den forbindelse, virker polariserende på opinionen, mener Totland.

Prinsessens ektemann Ari Behn, som ikke har noen konstitusjonell rolle, får svært lav score. Bare 5 prosent mener han gjør en god jobb som representant for det norske kongehuset, 57 prosent mener han gjør en dårlig jobb.



På forsiden nå


...

Endelig lys over Rondane

Nyheter Sjelden ser du så blide ordførere etter en diskusjon med Miljøverndepartementet. Men nå er det enighet om Rondaneplanen.Les mer

...

Tatt med fire gram hasj

Nyheter Politiet på Lillehammer utstedte ett forelegg for besittelse, og ett for innehav av narkotika onsdag kveld. Les mer

...

Krav om endring av Opplysnings-
vesenets fond

Nyheter – Opplysningsvesenets fond (OVF) tar altfor stort hensyn til hva som gir maksimal profitt for fondet. Les mer

...

Hyllest til villblomsten

Nyheter Et maleri av et blomsteralter, satt sammen av 232 markblomster, er årets attraksjon på Kittilbu Utmarksmuseum. Les mer

TIPS OSS

Telefon: 977 21 000
SMS: GDTIPS + mld til 2097
MMS: GDTIPS + mld til 2097
E-post: tips@gd.no

KONTAKT OSS

Telefon 61 22 10 00
Besøksadr: Jernbanegt. 13, Lillehammer
Postadr: Postboks 954, 2604 Lillehammer
E-post annonse: annonse@gd.no
E-post abonnement: abonnement@gd.no

Lokalkontor

Vinstra - telefon 61 22 10 00
Otta - telefon 61 22 10 00
Lom - telefon 61 22 10 00

Redaksjonen

Ansvarlig redaktør: Kristian Skullerud
Redaktør: Hallvard Grotli (politisk)
Redaktør: Anne Stokke (nyhet)
Redaktør: Kine Søreng Hernes (kultur/feature)
Redaktør: Hans Petter Eide (produksjon)

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.