Vått og kaldt var det, men det la ingen demper på russen som startet feiringa av 13 års skolegang på Hovemoen onsdag kveld.
- Vi skal drite i ALLE regler!
Mesnarussen Lisa moderer seg litt:
- Men vi skal jo respektere russestyret og opppføre oss også...
Det litt selvmotsigende utspillet kommer fra Lisa, som hardnakket påstår at 93-kullet ikke bare er de beste, men også den snilleste russen.
- Nesten all mesnarussen ble igjen på skolen og ryddet opp etter dåpen i ettermiddag. Det vistes ikke at vi hadde vært der!
Russepresident Sigrun Borgen Øien på Lillehammer videregående er også glad for å være i gang.
- Det blir harde tre uker, men vi skal klare å kombinere skole og russefeiring.
- Akkurat nå går det bra, så får vi se til første time i morgen tidlig, gliser Sara Schulsbakk.
- Vi vil ikke at noen skal bli syke tidlig i russefeiringa. Derfor hade vi russedåpen uten vann. Shots holdt lenge, smiler russepresidenten.
For nå går det slag i slag fram mot nasjonaldagen: Russetreff på Lillehammer neste helg, og Tryvann helga etter.
- Og ellers skal vi bare være sammen og kose oss, og feire at vi er ferdige med skolen.
Marte Vold er håndballspiller og går på NTG.
- Vi har ikke lov til å drikke alkohol - bortsett fra i russetida. Nå skal vi ta igjen for tre år med avholdenhet, blunker hun.
- Det beste med russetida er å være sammen med venner. Det er skikkelig god å være i gang!
Kine Hagelund Svendby og Pia Granli Kleiven fra NTG vandrer rundt med en søppelsekk og rydder opp etter sine medruss.
- Det står "Kontrollfreak" på lua mi, og dette er IKKE kontroll! gir Kine som begrunnelse for at jentene tar ansvar for å holde det ryddig.
- Det er like greit å gjøre en liten innsats allerede nå. Så blir det mindre å gjøre i morra, sier Pia.
Rebekka Willoch Skaare og Eline Kjus Brumoen har kveldens mest originale transportmiddel: Russesykkel!
- Vi er miljøvennlige! Og så gadd vi ikke bruke penger på en russebil. Egentlig skulle vi hatt en tandemsykkel, men det var ikke så lett å finne, forteller jentene, så klart med grønne jakker over de røde russeklærne.