...
AVSLØRT: Her blir bandens lastebil med aggregater tatt av politiet i Søre Ål 20. mai i fjor. Begge foto: Terje Lisødegård

Pass deg for «gode»
tilbud om takvask

For ett år siden slo irske «travellers» til i Lillehammer og Gudbrandsdalen. - Nå er bandene på veg igjen sier, sier politiet.

Terje Lisødegård E-post
Publisert 12.05.2012 kl 00:00 Oppdatert 11.05.2012 kl 20:32

Tips en venn på e-post:

Det er grunn til å advare befolkningen i distriktet vårt nå. I mai i fjor ble distriktet inntatt av tvilsomme gjenger som solgte verktøy og aggregater i stor stil i Lillehammer og Gudbrandsdalen.

- Vi har grunn til å frykte at slike bander, såkalte «travellers» nå er på veg tilbake hit, sier politioverbetjent Øyvind Bjerke i Gudbrandsdal politidistrikt.

Helt ferske opplysninger fra Kripos sier at aggregat- og verktøyselgere er i aksjon på sentrale Østlandet. Det samme er steinleggere og takvaskere. Banden skal ha hyret inn rumenske statsborgere til å jobbe for seg, ifølge politioverbetjent Øyvind Bjerke.

Fra asfalt til aggregater

For få år tilbake kom slike bander i form av asfalt- og steinleggere til distriktet. Disse ble etter hvert jaget vekk av politiet og skatteetaten. Flere beboere hadde allerede rukket å få lagt asfalt og stein, noe som kostet dem dyrt da skattemyndighetene i ettertid skulle ha sitt av dem som hadde engasjert og betalt bandene for en heller tvilsom jobb.

Kommer på døra

- Slike mobile bander oppsøker folk på dørene, eller de slår seg til på bensinstasjoner og kjøpesentra for å få folk til å handle med dem. Det var slike tilstander vi hadde i mai i fjor, sier overbetjent Bjerke.

Takvaskere også

Nytt av året er at banden også tar på seg jobben med å vaske hustak til folk.

- Ja, det er nytt av året, og det er all grunn til å advare mot å engasjere slike takvaskere. Trenger taket ditt en vask nå, ja, så gjør det selv eller engasjer andre du vet er seriøse på området, ber overbetjenten.

Det kan koste folk dyrt å engasjere disse gjengene. Hvis du handler med dem, kan du bli grundig lurt, eller du kan få trøbbel med skattemyndighetene, som også følger med disse gjengenes atferd og oppdrag, advarer politioverbetjent Bjerke.

Menneskehandel og slaveri

Øyvind Bjerke sier at denne virksomheten minner mye om menneskehandel og rene slavearbeidet. Mange i gjengene er i følge politiet irske statsborgere, som reiser rundt i Europa og arbeider og selger svart, veldig svart.

- Det meste av inntektene går til bakmenn, som står bak hele opplegget, sier politioverbetjent Bjerke.

...
ADVARER: Politioverbetjent Øyvind Bjerke Foto: Terje Lisødegård


På forsiden nå


...

Hyllet musikalske hederskarer

Kultur Tretten musikkforening inviterte fredag kveld til festkonsert for å gjøre stas på to solide musikere. Bygdefolket tok imot invitasjonen og fylte samfunnshuset på Tretten. Les mer

...

- Folk tar en risiko

Nyheter I følge lensmann Jan Erik Rundsveen har flere trosset beskjeden om evakuering i Kvam. Les mer

...

Følg flom-dekningen direkte

Nyheter Direkterapportering fra flommen - minutt til minutt. Les mer

Stengte veger fredag kveld

Nyheter Oppdatert liste over stengte veger i Oppland og Hedmark fredag klokken 22.30 Les mer

TIPS OSS

Telefon: 977 21 000
SMS: GDTIPS + mld til 2097
MMS: GDTIPS + mld til 2097
E-post: tips@gd.no

KONTAKT OSS

Telefon 61 22 10 00
Besøksadr: Jernbanegt. 13, Lillehammer
Postadr: Postboks 954, 2604 Lillehammer
E-post annonse: annonse@gd.no
E-post abonnement: abonnement@gd.no

Lokalkontor

Vinstra - telefon 61 22 10 00
Otta - telefon 61 22 10 00
Lom - telefon 61 22 10 00

Redaksjonen

Ansvarlig redaktør: Kristian Skullerud
Redaktør: Hallvard Grotli (politisk)
Redaktør: Anne Stokke (nyhet)
Redaktør: Kine Søreng Hernes (kultur/feature)
Redaktør: Hans Petter Eide (produksjon)

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.