...
Ole-Petter Berget i Skåbu fikk god respons da han etterlyste gjetere som har avlagt skyteprøve. Foto: Ketil Sandviken

Væpnet gjeter på plass

Sauebønder i Skåbu går nye veger for å verne beitedyra.

Publisert 29.07.2012 kl 21:49 Oppdatert 29.07.2012 kl 21:49

Tips en venn på e-post:

Om kort tid er en våpenkyndig gjeter på plass i Skåbu.

- Vi har fått bra respons og om en ukes tid har vi en mann på plass, sier sauebonde Ole-Petter Berget til GD.

På vegne av bønder som er plaget med rovdyrangrep gikk han tidligere i sommer ut og etterlyste folk som kan bistå med tilsyn av beitedyr, og som har avlagt skyteprøve.

Mangler oppfølging

Bakgrunnen for at bøndene går såpass drastisk til verks er manglende praktisk oppfølging av vedtatt rovviltpolitikk. De mener at for mange rovdyr i beiteområdene og manglende fellingstillatelser gjør det umulig å følge opp stortingsvedtaket om økt matproduksjon og bruk av beite.

Også i prioriterte beiteområder der det ikke skal forekomme rovdyr er det vanskelig å få fellingstillatelse.

Gjeteren som nå skal bidra til tryggere sauehold i Skåbu skal i første omgang være der ut august.

Når vi ser hvor dårlig resultat det blir av de fellingstillatelsene som er gitt er det klart at dette er problematisk. Men vi har vel litt større sjanse når noen ser etter dyrene hver dag, sier Berget.

Aktuelt også i Hedmark

Også i Hedmark har de tidligere praktisert ordninger med våpenkyndige gjetere.

- I fjor hadde vi avtaler med en del jegere som hadde fullmakt til å bruke nødvergeretten vår, sier Kai Teppen i Stange.

I år er det av ulike årsaker ikke tatt tilsvarende initiativ, men han opplyser at det er lett å få til slike avtaler dersom det blir aktuelt.

- Vi ser jo at det er gitt fellingstillatelser fra Stor-Elvdal i nord og helt ned til Akershus grense, så det er ingen tvil om at Hedmark har et rovdyrproblem. Men dette må løses på vinterstid og på sporsnø om våren, sier Teppen.

Feller få

Det viser seg at det felles få rovdyr i forbindelse med de fellingstillatelsene som blir gitt.

Tall Nationen har hentet inn fra et utvalg av landets fylkesmenn viser en fellingsandel godt under 50 prosent.

I Oppland har bare ett av åtte dyr med skadefellingstillatelse blitt skutt i periode 20082012. Det er sju av 58 dyr.

Leder Merete Furuberg i Norsk Bonde- og Småbrukarlag oppfatter at skadefellingstillatelser fra fylkesmennene kommer for seint.

- Inntil det motsatte er bevist mener vi at seine tillatelser er en bevisst strategi, sier hun til Nationen.



På forsiden nå


ØYGARD-SAKEN - DAG 17

...

I dag avgjøres skyldspørsmålet i Øygard-saken

Nyheter Juryen i Eidsivating lagmannsrett skal i dag, onsdag, avgjøre om Rune Øygard er skyldig i en rekke overgrep mot den fornærmede jenta fra hun var 13 år gammel. Les mer

...

Dovrebanen stengt og veier oversvømmet

Nyheter Dovrebanen er stengt mellom Eidsvoll og Hamar på grunn av kraftig regnfall natt til onsdag. Mye vann skaper dessuten problemer på E6 ved Stange. Les mer

...

Tar tak i Rondane-planen

Politikk Kommunalministeren vil ta opp Mijøverndepartementets behandling av Rondaneplanen for å få den inn i et annet spor. Les mer

Brann i hytte

Nyheter Tirsdag kveld ble det meldt om brann i en hytte i Kvitfjell Les mer

TIPS OSS

Telefon: 977 21 000
SMS: GDTIPS + mld til 2097
MMS: GDTIPS + mld til 2097
E-post: tips@gd.no

KONTAKT OSS

Telefon 61 22 10 00
Besøksadr: Jernbanegt. 13, Lillehammer
Postadr: Postboks 954, 2604 Lillehammer
E-post annonse: annonse@gd.no
E-post abonnement: abonnement@gd.no

Lokalkontor

Vinstra - telefon 61 22 10 00
Otta - telefon 61 22 10 00
Lom - telefon 61 22 10 00

Redaksjonen

Ansvarlig redaktør: Kristian Skullerud
Redaktør: Hallvard Grotli (politisk)
Redaktør: Anne Stokke (nyhet)
Redaktør: Kine Søreng Hernes (kultur/feature)
Redaktør: Hans Petter Eide (produksjon)

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.