London (NTB): Den amerikanske nobelprisvinneren James Watson får ikke holde foredrag ved Storbritannias nasjonale vitenskapsmuseum. Watson tas av plakaten etter å ha kommet med uttalelser som tolkes som rasistiske.
I et intervju med den britiske avisen Sunday Times nylig sa Watson, en pioner innen arbeidet med arvestoffet DNA, at svarte mennesker er mindre intelligente enn hvite. Derfor er Afrikas framtidsutsikter dystre, framholdt den nå 79 år gamle amerikanske genforskeren.
- All sosialpolitikk bygger i våre dager på forutsetningen at deres intelligens er den samme som vår. Men slik er det egentlig ikke, fortsatte Watson, som tilføyde at «folk som har med svarte ansatte å gjøre, oppdager at det ikke stemmer».
- Disse synspunktene går langt utover rammene for akseptabel debatt, sier en talsmann for vitenskapsmuseet Science Museum ifølge BBC. Watson skulle fredag ha holdt foredrag ved museet i London, i tilknytning til hans nylig utgitte selvbiografi.
James Watson vant nobelprisen i medisin i 1962 sammen med britene Francis Crick og Maurice Wilkins. De ble hedret for sin påvisning av den såkalte doble heliksen (skruelinjen) som er karakteristisk for molekylene i arvestoffet DNA. (©NTB)