Denne uken er Olemic Thommessen baron. Han bør ikke venne seg til følelsen.
Thommessen har nemlig et ettertraktet stortingsmandat å forsvare, en mulig kulturministerpost å trakte etter, for et parti som stadig krabber i feil retning på meningsmålingene.
- La meg si det sånn, det er en grunn til at jeg bare skal ha denne ene uken med ferie i sommer, sier Olemic Thommessen.
Den uken tilbringer Høyres førstekandidat som baron i oppsetningen av «Jeppe på Bjerget» på Det Hemmelige Teater i Bødal i Vestre Gausdal.
- Det er ikke sikkert jeg hadde sagt ja til rollen om jeg hadde blitt spurt i mai og ikke for ett år siden, sier han.
Til deg som nå tenker at det skulle vært moro å se høyrepolitikeren i aksjon som blekhudet, parykkledd og felespillende baron: Det er allerede for sent. Riktignok går den siste åpne forestillingen ikke av stabelen før i kveld, men billettene er for lengst utsolgt.
Thommessen letter ikke fra bakken av den grunn. Han er vant til et langt sterkere rampelys. Som Høyres representant i familie- og kulturkomiteen, er Olemic Thommessen partiets talsmann på sju ulike områder.
Det betyr i prinsippet at han når som helst skal være klar for å få et kamera stukket opp i ansiktet og være i stand til å svare på et nesten hvilket som helst spørsmål om alt fra fordeling av foreldrepermisjon og barnevernets endeløse køer, til politisk TV-reklame, ulovlig fildeling og kulturminister Trond Giskes venner og venners venner.
- Og helst skal jeg kunne svare uten å rødme, sier Thommessen, som ikke egentlig trenger å innrømme at han «jobber støtt».
Søkemotoren Google avslører langt flere treff på «kulturpolitisk talsmann» Olemic Thommessen enn på «familiepolitisk talsmann». For på den rikspolitiske arena har lillehamringen den siste perioden først og fremst utmerket seg som kulturpolitiker.
- Er det en fordel eller ulempe når du nå skal hjem for å drive valgkamp?
- Det tror jeg kan være en ulempe. Kultur kommer et stykke ned på lista når velgerne blir spurt hva de er opptatt av. Forhåpentligvis har jeg greid å markere meg lokalt på andre områder også. Jeg mener kulturpolitikk er viktig, fordi kulturen representerer en dimensjon som gjør at et samfunn er godt å leve i. Men faktisk er ikke kulturpolitikk det jeg bruker mest tid på eller det som opptar meg mest.
I Ludvig Holbergs skuespill gir baron Nilius fra seg sengen sin - til fyllebøtta Jeppe.
Uten sammenlikning for øvrig: Ifølge de siste politiske meningsmålingene bør rolleinnehaver Thommessen så smått begynne å forberede seg på å gi fra seg stortingstaburetten sin også - til en fersking fra Frp.
- Det er ikke til å komme fra at Høyres stortingsplass i fylket er utsatt. I verste fall vil Opplandsbenken i neste periode bestå av fire representanter fra Arbeiderpartiet og tre fra Fremskrittspartiet. I så tilfelle er jeg redd Oppland vil stå svakere. Stortingspolitikere er ofte enige på tvers av partigrenser i lokale saker.
I slike saker kan vi hjelpe hverandre med å presse fram de beslutningene vi ønsker ved å gjøre det hett om ørene på den eller de av oss som til en hver tid representerer regjeringen.
Det er en dynamikk som Frp aldri vil greie å opprettholde, sier han. Ifølge Thommessen utgjør Frp fortsatt sin egen blokk i norsk politikk.
Mens Frp puster Ap i nakken som landets største parti, nærmer Høyre seg titallet i oppslutning. Likevel mener Olemic Thommessen at det er Høyre som vil stå igjen som det beste alternativet når hverdagen kommer.
I «Jeppe på Bjerget» innbiller Baronen Jeppe at han er i paradis, før han sender ham tilbake på søpledynga ikledd sine gamle klær. På samme måte er Thommesen sikker på at Frp vil bli avkledd i eventuelle forhandlinger med Høyre om regjeringsmakt.
- Men det betyr ikke at vi ikke skal ta dem på alvor og snakke med dem dersom valgresultatet skulle gjøre det aktuelt. Ved å opptre arrogant, nedlatende og demoniserende overfor Frp, tror jeg vi gjør dem en tjeneste. Å finne fram til en regjeringsplattform med Frp vil bli en vanskelig oppgave. Høyre er ikke et parti som tuller med økonomien. Jeg tror Frp vil avsløre seg selv, sier han.
Møt Anne Tingelstad Wøien
Møt Olaf Michael Thommessen
Følg politikerne som blogger via gdpuls/origo:
Vet du av noen flere som blogger på orgio? Tips oss gjerne.
Du kan tipse oss på flere måter:
Telefon: 977 21 000
E-post: tips@gd.no
SMS eller MMS med bilder til 2097 med kodeord GDTIPS + meld
Siste kommentarer: