I sin mors fotspor

Anne Tingelstad Wøien ville slett ikke følge i morens fotspor og bli stortingsrepresentant. Men nå er det akkurat det som skjer.

Kjell Haugerud E-post
Publisert 06.08.2009 kl 11:58 Oppdatert 10.09.2009 kl 08:52

Tips en venn på e-post:

...
MER YRKESFAG: For mye teori i ungdomsskolen gjør at elevene faller fra i videregående, mener Anne Tingelstad Wøien. Foto: Kjell Haugerud

Anne Tingelstad Wøien

Anne Tingelstad Wøien
  • * Toppkandidat for Oppland Sp
  • * Adjunkt. Utdannet allmennlærer fra Sagene lærerhøyskole 1990. Tilleggsutdanning fra Høgskolen i Telemark 1996-1998.
  • * Skolepolitisk sekretær i Senterungdommens Landsforbund 1989-90
  • * Lærer i Gran kommune 1990-2003
  • * Øvingslærer Høgskolen i Hedmark 2000-2003
  • * Leder i Oppland Senterungdom 1990-1991
  • * Medlem (og Sps gruppeleder) i Gran kommunestyre og formannskap 1995-2003
  • * Medlem i Senterpartiets sentralstyre 2003-2009
  • * Heltidspolitiker og gruppeleder i Oppland fylkesting 2003-2005
  • * Politisk rådgiver i Olje- og energidepartementet 2005-2007
  • * Vararepresentant for Oppland Senterparti på Stortinget 2005-2009
  • * Politisk rådgiver i Samferdselsdepartementet fra 2007
  • * Gift med Mikael Wøien
  • * Tre barn: Mari (18), Gudbrand (16) og Pål (14)

Det ble både spenning og noen ekstra runder da Oppland Sp skulle finne Inger Engers etterfølger. Og sannelig ble det ikke en politiker fra Gran nok en gang. De har riktignok ord på seg for å være flinke med folk i Gran Sp. De slipper til nye, de støtter opp og motiverer. Likevel må det være noe spesielt med folk rundt Tingelstadhøgda.

Anne Tingelstad Wøien kan bli den tredje stortingsrepresentanten fra dette området på like mange tiår. Det er bare et par kilometer mellom Lars Velsand som var stortingsrepresentant fra 1981 til 1989, og Marit Tingelstad som representerte i partiets glansperiode fra 1993 til 2001.

Nå følger forhåpentligvis datteren etter. Det synes mor er stas.

- Anne er arbeidsom, målbevisst, grundig og utålmodig, sier Marit og gjør toppkandidaten nesten litt brydd. Den nye Sp-toppen er ikke sterk på selvskryt.

- Men jeg er veldig lett å engasjere, sier hun.

- Og ordentlig?

- Kanskje. Jeg er så redd for å være lettvint og vil gjerne kjenne sakene til bunns før jeg mener for mye. Kanskje er jeg også litt sjenert.

- Hissig?

- Det kan jeg bli. Jeg tåler veldig dårlig arroganse og urettferdighet. Men jeg er blitt litt roligere selv om ikke alt går slik som jeg har tenkt. Det har forandret seg.

At mor og datter går samme politiske veg i samme parti, betyr slett ikke at de er enige. De har ulike innfallsvinkler og vektlegger forskjellig. Mens mor er verdikonservativ og sterkt engasjert i kirkelivet som leder av menighetsråd og bispedømmeråd, er ikke datteren «helt der» som hun selv uttrykker det. Men morens egenskaper som grundig, arbeidsom, samvittighetsfull og hennes evne til å formidle, kan hun ikke få fullrost.

- Dessuten er hun æresmedlem i Senterungdommen. Dem er det ikke mange av, sier Anne.<B>Egentlig var Anne<P> fast bestemt på at hun ikke skulle kopiere moren verken i yrke eller politikk.

- Jeg husker så altfor godt at mor satt litt fjern over papirene de gangene hun var hjemme. Det kom bare noe mumling til svar. Nå er jeg på god veg selv. Jeg merker det...

Likevel har hun vært lærer i mange år og nå er også en stortingsplass innen rekkevidde.

Når du vokser opp i et hjem der samfunnsinteressen er særdeles stor, kan ungdommelige protestavgjørelser bli omgjort.

- Jeg har vokst opp i en familie som alltid har diskutert samfunnsutvikling og politikk. Jeg er lært opp til at vi kan påvirke og at vi skal si fra. Da er det ikke så unaturlig at du blir engasjert. At det ble et politisk parti, er vel mer en tilfeldighet, sier Anne.

Mor Marit kom inn på Stortinget da Oppland Sp fikk to representanter. I år er situasjonen helt annerledes. For Anne er det snakk om å berge en plass. Meningsmålingene viser at det kan være små marginer før partiet faller ut.

Men toppkandidaten har i alle fall bakgrunn som er en Sp-politiker verdig. Hun er født og oppvokst på garden der Tingelstadslekta har 250-årig historie. Hun har stelt ku, plukket stein og gjort gardsarbeid. Far Hans var bonde, men også politiker i formannskap og kommunestyre i to perioder. For øvrig sammen med faren til Lars Velsand. Dessuten ledet han Bygdeungdomslaget i Oppland.

Mor Marit var lærer og det første kvinnelige styremedlem i Gran Sp i 1964. Hun innrømmer riktignok at hun stemte på Høyre en eneste gang i ungdommen, men det har aldri gjentatt seg. Også hun kommer fra en familie der diskusjonslysten og samfunnsengasjementet har holdt seg sterk i flere generasjoner. Både bestefaren og oldefaren hadde ledende posisjoner før partipolitikkens tid.

Selv er Anne gift med en bonde og tidligere leder i Oppland Bondelag, utdannet adjunkt og nå bosatt på gard litt lenger sør i Gran. Ikke akkurat noen aktiv deltaker i gardsdrifta, men desto mer aktiv som politiker.<B>Det måtte altså<P> bli Senterpartiet.

- Det eneste partiet som tar utgangspunkt i distriktenes utfordringer, som fører en politikk som tar hele landet i bruk og som mener at bosetting over hele landet er et gode. Jeg har aldri stemt på noe annet enn Sp, sier Anne.

Hennes politiske engasjement startet da hun ble tvangssendt til Vestoppland Folkehøgskole på Senterungdommens skolering. Etter hvert ble hun fylkesleder i organisasjonen, hadde et opphold fra politikken da datteren Mari ble født, men kom tilbake som medlem av Gran kommunestyre, gruppeleder i Senterpartiet og medlem i formannskapet. De tre barna måtte vekselvis være med på møtene for at hverdagen skulle gå i hop. Ikke rart at datteren allerede har hatt sine første verv i Senterungdommen.

- Det var ei fin tid og vi diskuterte mye politikk, sier Anne.<B>Siden 2003<P> har hun vært politiker på heltid. Først som gruppeleder og heltidspolitiker i Oppland fylkesting. Etter valget i 2005 ble hun politisk rådgiver i Olje- og energidepartementet og senere i Samferdselsdepartementet. Samtidig har hun også vært vararepresentant til Stortinget. Det er et verv hun ikke har fått skjøttet i mer enn tre uker i den korte tiden mellom to rådgiverjobber.

Når hun bestemte seg for å satse på stortingsplass er det med bakgrunn i en god kombinasjon av arv og miljø.

- Vi diskuterte hjemme og bestemte at jeg skulle satse. Jeg synes det er en naturlig utvikling fra kommunepolitikk og fylkespolitikk til regjeringsarbeid og Stortinget. Jeg tror jo at jeg kan bidra til en forskjell.<B>Kombinasjonen<P> bonde og lærer er nesten klassisk i Senterpartiet. Men yrkesvalget ble litt tilfeldig. Hun visste nemlig ikke helt hva hun skulle bli. Etter videregående skole var hun derfor lærervikar før hun begynte på allmennlærerutdanningen på Sagene lærerhøyskole. Senere ble det videreutdanning til adjunkt.

I tillegg har hun gått på husflidsskole i Nybu og hatt deltidsjobb på daværende Lillehammer Hotel. Fortsatt henger det noen arbeider fra denne tida i foreldrenes hus. Kvaliteten vil hun helst ikke snakke om. Men hun gjorde det faktisk ganske godt på Nybu, selv om hun etterlot seg noen skjeve keramikkboller.

- Det var et av mine beste skoleår fordi jeg holdt på med noe som jeg var virkelige interessert i.

Det ryktes at hun også ble en dyktig lærer. I 13 år var hun ansatt på skolene Solvang og Trintom før det ble politikk på heltid.

- Det er litt merkelig dette. Det har alltid vært et stort innslag av lærere i Senterpartiet men det har vært lite oppmerksomhet om partiets skolepolitikk, sier hun.

I så måte kom gjennomslaget på landsmøtet sist vinter. Da ble skole en av hovedsakene. Selv har hun alltid vært glødende opptatt av skole og også vært i posisjon til å kjempe for skolesaker.

Men like viktig for henne er lokal forvaltning, samferdsel, energi, jordbruk og reiseliv. Hun vil helst rekke over det meste for å sette Oppland på kartet. Selve hjertesaken er å bidra til utvikling av mer fornybar energi og mange fine grønne arbeidsplasser i møte med lokale og globale miljøutfordringer.<B>Det blir ikke<P> så mye fritid i en heltidspolitikers liv. Men har hun noen timer til overs griper hun lett til bøker og favorittforfattere som Stieg Larsson, Jo Nesbø og Lisa Marklund. Eller hun drar til skogs på joggetur eller på ski.

Om vel en måned vet hun om det blir mer tid til jogging.

- Og skulle stortingsplassen glippe?

- Da finnes det vel et eller annet jeg kan drive med...

- Men det er marerittet?

- For meg personlig er det ikke verdens undergang. Men det er bekymringsfullt

dersom ikke Oppland Sp blir representert. Jo sterkere vi er, jo bedre muligheter har vi til å gjennomføre saker. Denne perioden viser at vi har fått til mye og det er bra at et parti har representanter fra ulike landsdeler med ulik bakgrunn.

...

Ap går nedover

Politikk GDs valgmåling viser at Arbeiderpartiet er under 40 prosent oppslutning i Oppland. Les mer

...

Endelig en opplending

Politikk Etter 13 år uten en statsråd fra Oppland blir Rigmor Aasrud fornyings og administrasjonsminister. Les mer

...

Rudihagen vil ikke bli statsråd

Valg 2009 Torstein Rudihagen vil ikke bli statsråd. Det har han gjort klart på helgens styremøte i Oppland Ap. Les mer

Snakk med oss

Valget i bilder

...

Send bilder fra valgkvelden. Send inn dine bilder til tips@gd.no eller MMS til 2097 med kodeord gdtips.

Se bilder

Valget 2009

.

* 14. september 2009 er det Stortingsvalg

* Oppland har seks representanter på Stortinget, pluss et utjevningsmandat.

*Ap fikk inn fire mandater. Frp en. Senterpartiet og Høyre hvert sitt, mens SV kom inn på utjevningsmandatet.

* Valgdeltagelsen var den laveste siden 1927

Her er tallene

Parti

Valgresultat

Ap

45,8

Frp

17,5

Sp

12,4

Høyre

11,2

Sv

5,1

Krf

3,0

V

3,0

valg

Hvis det var stortingsvalg i morgen, hvilket parti ville du ha stemt på?

KrF
V
Ap
FrP
Høyre
Sp
Sv
Andre

Din stemme er registrert

Avsluttet

Antall stemmer: 3380

Opplandsbenken, sist måling

Disse får plass

...

Disse får plass på Opplandsbenken

Les mer

Disse kan du stemme på

...

Sosialistisk venstreparti

SV - valglista

Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!

Si din mening!

Siste kommentarer:

Bli kjent med

...

Møt Morten Ørsal Johansen

En hund etter stortingsplass

...

Med sykkel på velgerjakt

Valg 2009 Et varsel før valgkampen: Møter du en svartkledd syklist med en tilhenger full av røde roser, er det Torstein Rudihagen som sanker stemmer. Les mer

...

Møt Anne Tingelstad Wøien

I sin mors fotspor

Valg 2009 Anne Tingelstad Wøien ville slett ikke følge i morens fotspor og bli stortingsrepresentant. Men nå er det akkurat det som skjer.Les mer

...

Møt Olaf Michael Thommessen

Usminket baron

Valg 2009 Denne uken er Olemic Thommessen baron. Han bør ikke venne seg til følelsen.Les mer

Dette mener de

...

Bloggerne

Følg politikerne som blogger via gdpuls/origo:

Vet du av noen flere som blogger på orgio? Tips oss gjerne.

Mest leste valg 09

Mest leste nyheter

Siste nyheter nå

JAKTHELG: Også denne helgen blir det mye speiding etter villreinflokker i Rondane, Snøhetta og Ottadalsområdet. Foto: Vidar Heitkøtter

Ikke lett å være reinsjeger

Nyheter Nå står alt som er av Ottadalsrein i Lesja. I deler av Rondane og Snøhetta har jakta så langt gått trått for jegerne. Les mer

...

En skadet i utforkjøring på Lesjaverk

Nyheter En eldre mann kom lettere til skade i en utforkjøring på Lesjaverk i 17.30-tiden i dag. Les mer

STILFULL ANKOMST: Sjåfør Trond Bjerkestuen åpner galant døra for Øyers ordfører Mari Botterud.

Til kulturskolen i Cadillac

Kultur Mari Botterud ble kjørt i cadillac da hun innviet de nye lokalene til Kulturskolen i Øyer. Les mer

Tips GD

Du kan tipse oss på flere måter:

Telefon: 977 21 000


E-post: tips@gd.no


SMS eller MMS med bilder til 2097 med kodeord GDTIPS + meld

Eller du kan benytte dette skjema

Nyheter det snakkes om

Sist kommenterte nyheter

TIPS OSS

Telefon: 977 21 000
SMS: GDTIPS + mld til 2097
MMS: GDTIPS + mld til 2097
E-post: tips@gd.no

KONTAKT OSS

Telefon 61 22 10 00
Besøksadr: Jernbanegt. 13, Lillehammer
Postadr: Postboks 954, 2604 Lillehammer
E-post annonse: annonse@gd.no
E-post abonnement: abonnement@gd.no

Lokalkontor

Vinstra - telefon 61 22 10 00
Otta - telefon 61 22 10 00
Lom - telefon 61 22 10 00

Redaksjonen

Ansvarlig redaktør: Kristian Skullerud
Redaktør: Hallvard Grotli (politisk)
Redaktør: Anne Stokke (nyhet)
Redaktør: Kine Søreng Hernes (kultur/feature)
Redaktør: Hans Petter Eide (produksjon)

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.