KONTAKT OSS
Tips telefon: 977 21000
E-post tips@gd.no
SMS/MMS: gdtips til 2097
Kundeservice tlf: 61 22 10 00

Les GDs intervju med Kjetil Jansrud før rennet

Ev 6 Åkersvika - Mjøsbrua
Vær- og føreforhold:
Bart.
Ev 6 Mjøsbrua - Vingrom
Vær- og føreforhold:
Bart.
Ev 6 Vingrom - Frya
Vær- og føreforhold:
Bart i spor. Fare for elg.
Ev 6 Dovrefjell
Vær- og føreforhold:
Snø- og isdekke. Fare for elg. Klokken 13:45 var det -5 grader, lett bris og le...
Ev 6 Dombås
Redusert framkommelighet:
Manuell dirigering på grunn av vegarbeid. Arbeidet ventes avsluttet 01.09.2010 ...
Ev 16 Filefjell
Vær- og føreforhold:
Snø- og isdekke. Klokken 13:00 var det -6 grader, laber bris og oppholdsvær.
Flere meldinger Kilde: Statens vegvesen

Hvem har kjøpt og solgt?

Her finner du alle eiendomsoverdragelsene i kommunene de siste månedene.

Veiviseren

Finn veien dit du skal på kart.

Ut å kjøre?

Her ser du forholdene på vegene.

Trafikkmeldinger

Siste anmeldelser av:

Terningkast: 4

Det rettferdige mordet ...

Film STRENGT HEMMELIG

Norsk dokumentar

Regi: Benedicte M. Orvung Les mer

Terningkast: 5

Ekstremsport

Musikk «Blackjazz» er ekstremsport for gærne jazzmusikere.

SHINING

Rune Grammofon Les mer

Terningkast:

Modnet debutant forteller

Bøker ARNE RUSTE

Piken i bakspeilet. Bihistorier

Tiden Les mer

Stein B. Olsen

Publisert 12.02.2009 kl 13:35 Oppdatert 13.02.2009 kl 10:18

Tips en venn på e-post:

-VM er bonus, det er i World Cup-sirkuset vi har jobben vår, sier Kjetil Jansrud.
SPENT: Kjetil Jansrud poserer villig på den norske hotellet i Val d'Isere. Foto: Tor Richardsen Foto: Tor Richardsen

LES OGSÅ:

- Kom aldri i gang 13.02.09 - 11:13

GD traff Kjetil i lobbyen på det norske hotellet i Val d’Isere tidligere i uken. Det er innkalt til et enkelt pressetreff. Tre karer og hele støtteapparatet er på plass.

Vi har høytidelig signert avtale med Kjetil Jansrud, den nye stjernehåpet og den som har vært best i storslalåm denne sesongen.

Vi vil snakke om hvordan denne konkurransen kan påvirke livet hans. Han ble nummer tre i det siste storslalåmrennet i Adelboden. Han har hatt den beste 2. omgangstiden i flere renn.

Kan bli gull

Hittil i sesongen har sene startnummer vært et drawback. I VM blir det ikke det, her er han inne i det gode selskapet.

- Du kan bli verdensmester?

- Jo da. Kjetil drar på det. Det er tydelig at dette ikke er noe han går rundt og tenker på. Men vi gir oss ikke så lett.

- Du var på pallen i det siste rennet. Du må ha en god følelse?

- Jo da, det er klart jeg har det. Jeg har bevist overfor meg sjøl og andre at jeg kan kjempe jevnt med de aller beste. Gjør jeg jobben min, så hører jeg hjemme i toppen, og ja jeg vet at jeg kan kjempe om en medalje.

- Tenker du på at det er VM?

- VM? Nei det spiller ingen rolle. Du møter de samme løperne uansett hva slags renn det er. Og ja, du kan godt si at konkurransen i et VM ikke er fullt så hardt som i et World Cup, men de beste er her uansett.

Alene igjen på toppen

- Hva vil røre seg inne i hodet ditt hvis du står igjen alene på toppen i 2.omgang?

- Det betyr at jeg var best i 1.omgang, og at jeg har et meget godt utganspunkt.eg har noe i Da er det bare å gi jernet. All praten om VM, gull, heder, kroner og øre skal ikke få han ut av fatning. Nå var heller ikke det noe målsetting med praten, men Kjetil vet at hans jobb er å få trykk på ytre ski, den frekkeste linjen og alt det der.

- For meg er VM en bonus. Det er i World Cup-sirkuset vi har jobben vår. Det er her vi skaffer oss poeng og punkter, som igjen betyr bedre startnummer, bedre avtaler, sikrere økonomi.

- Med et VM-gull?

- Et VM- gull vil gi meg en skikkelig bonus, gjøre meg økonomisk sikret i mange år framover. Med en 4. plass er så å si ingenting verdt.

-Egentlig er fokus på medaljer overdrevet, og nesten et lite norsk fenomen. I Mellom-Europa står verdenscupen mye sterkere, og det er slikt det egentlig bør være, mener Kjetil.

Redd for å virke kjedelig

Hjemme i Oslo har Kjetil også et liv. Det er her han bor sammen med Anne fra Lia i Sør- Fron. De har vært sammen i fire år.

- Hvordan er det å ha samboer?

- Samboer? Kjetil smatter på det, så sier han.

- Nei, jeg bor sammen med kjæresten min. Samboer virker litt voldsomt, og når sant skal sies så er jeg litt redd for å virke for voksen, litt gammel i forhold til alderen. Vi som holder på med dette blir ekstremt fokuserte, og veldig seriøse. Når jeg er hjemme synes jeg det er deilig å slappe av på sofaen se på TV, bare kose seg. Nei, det er ikke mye til rock ’n’ roll, flirer Kjetil og innrømmer at han nok er litt kjedelig å være sammen med når han er hjemme.

- Dårlig samvittighet?

- Det er klart. Jeg er på reisefot 250 dager i året, og det er klart jeg skulle ønske å ha både Anne, familien og venner rundt meg oftere. Ha noen å dele oppturer og nedturer med, men på en annen side så blir en mer selvstendig, og vi er jo en gjeng som trives godt sammen, sier Kjetil.

Bedre med fatter’n

- Du hadde din far som trener i mange år, savner du han som støttespiller i det daglige?

- Ingen kjenner meg bedre som skiløper enn han. Hadde han vært rundt meg i det daglige så hadde jeg vært en bedre skiløpere enn det jeg er nå. Det er jeg helt sikker på.

- Nå har det ikke hittil vært praktisk mulig, og jeg innbiller meg at jeg har hatt en positiv personlig utvikling som også er viktig. Men vi snakker fortsatt mye sammen, og han er rask til å gi lyd fra seg, forteller Kjetil.

- Åssen går det her.

Pressesjef Halvor Lea stikker hodet bortom det hjørnet unge Jansrud og undertegnede slo oss ned i. Jeg kikker på klokka, den tilmålte tida er ute. Svindal, Myhre og Jansrud loses tilbake til sitt respektive rom. Pressetimen er over, denne gangen fikk vi mye av Jansruds tid alene.

Fredag er kanskje den tiden over?

Fortsatt røde tall for Mjøsen

Nyheter Nedgang i omsetningen og røde tall i årsresultat til tross, Mjøsen Skog leverte for første gang på 14 år driftsresultat med positivt fortegn. Les mer

Avgjør Dale-Gudbrand-engasjement i dag

Kultur I dag skal Gudbrandsdalsmusea bestemme seg for sitt engasjement for Dale-Gudbrands Gard i Sør-Fron. Les mer

Leger melder ikke fra om trafikkfarlige sjåfører

Nyheter Helsetilsynet i Oppland har avdekket alvorlige avvik når det gjelder helsekrav til førerkort. Totalt er det funnet feil i 55 av 70 journaler. Les mer

SV vil fjerne lekser

Politikk SV går inn for at leksene fjernes i barneskolen. Les mer

Sport - mest lest

Aktuelt nå

Skarpens blogg

Fotball Live

onsdag 10. feb. kl. 20:45
Arsenal - Liverpool

Kampstart om:

2 dager 4 timer 13 min. 22 sek.

Alt fra Birken her

Birkebeinerrittet ble en gjørmete opplevelse.

Se alle bildene og les alle historiene

Sykkel

Sportsglimtet

Bildeserien Sportsglimtet

Send ditt bilde til sporten@gd.no og laget ditt kommer i avisa og her på nettet.

Les mer

Fotball Live

lørdag 17. apr. kl. 19:00
FF Lillehammer - Harstad

Kampstart om:

67 dager 3 timer 29 min. 6 sek.

Fotball Live

onsdag 03. mar. kl. 12:00
Slovakia - Norge

Kampstart om:

21 dager 21 timer 29 min. 6 sek.

Mest sette bilder

TIPS OSS

Telefon: 977 21 000
SMS: GDTIPS + mld til 2097
MMS: GDTIPS + mld til 2097
E-post: tips@gd.no

KONTAKT OSS

Telefon 61 22 10 00
Besøksadr: Jernbanegt. 13, Lillehammer
Postadr: Postboks 954, 2604 Lillehammer
E-post annonse: annonse@gd.no
E-post abonnement: abonnement@gd.no

Lokalkontor

Vinstra - telefon 61 22 10 00
Otta - telefon 61 22 10 00
Lom - telefon 61 22 10 00

Redaksjonen

Ansvarlig redaktør: Kristian Skullerud
Redaktør: Hallvard Grotli (politisk)
Redaktør: Anne Stokke (nyhet)
Redaktør: Kine Søreng Hernes (kultur/feature)
Redaktør: Hans Petter Eide (produksjon)

Redaktøransvar