Ifølge Ola Vigen Hattestad er Lillehammer verdens beste by for skiløpere.
Sprinteren er en av mange vinteridrettsstjerner som nå oppholder seg på Lillehammer denne uka. Hattestad er helt klar i sin tale, noe som bør klinge godt i ørene til alle lillehamringene.
- Det er ekstremt gode treningsforhold både sommer og vinter. Meråker og Ramsau er stedene som kommer nærmest Lillehammer. Nå har Lillehammer også fått orden på testlaboratoriet sitt, og en ny rulleskiløype. Bedre enn dette går det ikke an å få det, sier Hattestad.
Kjøpt seg hus
Hattestad har tatt konsekvensen av at Lillehammer-området nå har det meste å by på, og flytter tilbake etter et par år i Slovenia. Verdensmesteren i sprint fra Liberec i 2009 har nå kjøpt seg hus i Mesnali. Kjæresten Katja Visnar fra Slovenia er også med.
Sist han bodde i Lillehammer var han sprintkongen med VM-gull, og seier i den totale sprintcupen. De siste to sesongene har ikke vært like bra.
- Jeg synes jeg gjorde mye riktig sist sesong uten å lykkes helt. Jeg sa det allerede forrige sesong at hvis jeg ikke lykkes ville jeg flytte tilbake til Lillehammer. Det vil være kjedelig om man om fem år sitter og angrer på at man ikke prøvde, sier han.
Lars Berger flytter også
Nå er ikke Hattestad den eneste som velger Lillehammer. Lesjingen Lars Berger har også kjøpt seg leilighet i den øvre bydelen i Lillehammer. Utsikten kan han i alle fall ikke klage på, og avstanden til skistadion blir veldig kort. Om en måned kjører han flyttelasset fra Trondheim for å etablere seg i OL-byen.
Lillebror Bø vil også i løpet av høsten flytte, noe som betyr at nesten hele skiskytterlandslaget vil ha tilhold på Lillehammer.
Tett oppfølging
- For min del betyr det veldig mye å få tettere oppfølging mellom samlingene. Landslagstrener Espen (Nordby Andersen) bor jo her. Med så mange skiskyttere her betyr det også at vi vil presse hverandre på treningene, sier Berger.
Det blir også fire mil kortere hjem til Joramo på Lesja.
- Turen vil kanskje ta like lang tid, smiler han, som synes det er veldig artig at utøverne fra de forskjellige idrettene treffes over grensene.
Lillesøster Tora var også med på utholdenhetssamlingen, men hun har ingen planer om å flytte fra Meråker.
- Hvordan er motivasjonen foran en ny sesong?
- Den er veldig bra. Vi har akkurat avsluttet en samling i Hafjell, og det har vært noe hele tiden denne våren. Likevel har jeg tatt det med ro, og fått fisket opp noen svære fisker, sier hun.
26 med tilknytning
Samlingen for landslagene i kombinert, langrenn, skiskyting og skøyter viste også at det er veldig mange av vinteridrettsutøverne som bor eller har tilknytning til Lillehammer.
En oversikt GD har fått fra Lars Hanstad i Olympiatoppen Innlandet viser at 26 av utøverne og trenerne, kommer under fanen til Innlandet.