...
GOD MULIGHETER: Kurt Asle Arvesen (t.h.) og Edvald Boasson Hagen har bestemt seg for hvilke etapper som passer for rudsbygdingen, og Sky- coach regnet med at Edvald ville bli å se i gult etter tredje etappe. Lørdag går starten på årets Tour de France i belgiske Liège, og Team Sky har muligheter til å hente hjem både den gule og grønne trøya i årets ritt. Alle foto: Andersen, Kristoffer Øverli Foto: Andersen, Kristoffer Ãverli

Har pekt seg
ut to etapper

Edvald Boasson Hagen er først og fremst hjelperytter for Skys trøyefavoritter i årets Tour. Men Sky-ledelsen vil gi rudsbygdingen anledningen til å kjøre for seier på enkelte etapper.

Publisert 29.06.2012 kl 00:00 Oppdatert 30.06.2012 kl 10:49

Tips en venn på e-post:

- Mye kan naturligvis skje underveis i et tre uker langt ritt, men i utgangspunktet har Edvald satt et kryss ved tre etapper i Tour de France. Etapper han vil prøve å vinne.

På pressekonferansen under sykkel-NM i Bergen, som omhandlet Tour de France, sa Sky-coach Kurt Asle Arvesen at laget har bestemt seg for at de vil kjøre for Edvald på den 1.- og 3. etappen.

Slak motbakke

Begge etappene kan ende i massespurt, men siden avslutningen foregår i slak motbakke er det en stor mulighet for Edvald til å vinne. Så stor at Sky velger å beruke hele laget for å hjelpe rudsbygdingen.

Kurt Asle Arvesen satser friskt på vegne av sin klubbkamerat, og legger samtidig enda litt press på Edvald Boasson Hagen før rittet starter med prologen i Liège på lørdag.

- Gjør Edvald en god prolog tror jeg vi får se ham i gult i starten av touren, slo Kurt Asle fast under pressekonferansen.

Proffsyklisten fra Rudsbygd lar seg ikke stresse av «sjefens» uttalelser.

Fornøyd med en seier

- Det er hyggelig å høre at jeg får muligheter til å kjøre for etappeseier. Jeg har ikke studert etappene så mye, men jeg ser det er et par etapper i starten som kan passe meg bra. Jeg vil bli strålende fornøyd hvis jeg får en etappeseier under årets ritt. Gul trøye, eller andre trøyer for den del, tenker jeg imidlertid ikke så mye på, sier Edvald.

På den 12. etappe gjelder det å henge med over to fjell, noe Edvald har vist ved flere anledinger at han er god nok til. Spurten på denne etappen forgår også i motbakke. Og på denne tiden av rittet er han nok ute av kampen om trøyene i rittet, og da gir hovedfeltet ham «lov» til å gå i brudd

Det er også et par andre aktuelle etapper for Edvald, men han har ikke studert profilene så nøye ennå. Og det store spørsmålet er hvor mange sjanser han får av laget utover i touren.

Først og fremst hjelper

Edvald er nemlig først og fremst hjelperytter for Bradley Wiggins og Mark Cavendish i årets sykkelfest. Han skal være siste opptrekker for spurtkongen Cavendish på de etappene han har muligheter.

- Hvor lenge skal Cavendish være med?

- Jeg har ikke hørt noe om det. Jeg trives med å hjelpe andre, og har ingen problemer med det. Jeg skal gjøre så godt jeg kan så lenge jeg kan. Og gjør jeg en god jobb vil jeg få mine sjanser underveis. Og de sjansene jeg får, skal jeg prøve å ta vare på, forteller Edvald.

Kurt Asle ikke med

Team Sky har også bestemt at Kurt Asle ikke skal være med under Tour de France.

- Hva betyr det for deg?

- Jeg ville ikke sett så mye til ham likevel. Han jobber mest i bakgrunnen. Han er oppe, og legger seg tidlig. Han filmer innspurten slik at vi ser hvordan løypa ser ut, men jeg synes det er synd at han ikke skal være med. Han har tross alt vært med i mange år, og han er også en artig kar som sprer mye humor i laget, forteller rudsbygdingen.

...
FAMILIE: Edvald Boasson Hagen må vente til slutten av touren for å treffe familien. Her sammen med mor Signe Boasson og Stian Boasson Hagen. Foto: Andersen, Kristoffer vòverli
...
POPULÆR: Edvald Boasson Hagen ble svært populær etter NM-seieren i Bergen, og fikk trent på hva som venter ham i Frankrike. Foto: Andersen, Kristoffer vòverli


På forsiden nå


Glava Tour of Norway - Etappe 4 Brumunddal - Lillehammer

...

Edvald fikk mye støtte

Sport Edvald Boasson Hagen hadde regien og spilte selv hovedrollen da han sørget for årets mest spennende sykkelritt. Han avgjorde kongeetappen i Tour of Norway, og overtok den gule ledertrøye. Les mer

Heia Edvald

...

Publikum samles for å heie på rytterne i Glava Tour of Norway, lørdag 18. mai.

Se alle bildene

Stor snøskavl stengte Fv 55 i Lom

Nyheter En svær snøskavl har løsnet og veltet ned på fylkesveg 55 i Bøverdalen i Lom i ettermiddag. Fylkesvegen blir stengt til i morgen. Les mer

Politiet fant beruset 14-åring

Nyheter Politiet måtte ta seg av en 14 år gammel gutt, tydelig beruset i en gang ved et serveringssted. Les mer

Til Grasrotandelen

TIPS OSS

Telefon: 977 21 000
SMS: GDTIPS + mld til 2097
MMS: GDTIPS + mld til 2097
E-post: tips@gd.no

KONTAKT OSS

Telefon 61 22 10 00
Besøksadr: Jernbanegt. 13, Lillehammer
Postadr: Postboks 954, 2604 Lillehammer
E-post annonse: annonse@gd.no
E-post abonnement: abonnement@gd.no

Lokalkontor

Vinstra - telefon 61 22 10 00
Otta - telefon 61 22 10 00
Lom - telefon 61 22 10 00

Redaksjonen

Ansvarlig redaktør: Kristian Skullerud
Redaktør: Hallvard Grotli (politisk)
Redaktør: Anne Stokke (nyhet)
Redaktør: Kine Søreng Hernes (kultur/feature)
Redaktør: Hans Petter Eide (produksjon)

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.