Jentene får æren av å åpne Birkebeiner Skifestival. I løpet av helgen skal det arrangeres fire Birken-arrangement.
|
Kjell Vollan
E-post
|
|
| Publisert 11.03.2010 kl 11:16 Oppdatert 11.03.2010 kl 11:16 |
Rosinen i pølsa er naturligvis selve Birkebeinerrennet neste lørdag, men førstkommende lørdag er det klart for Inga-låmi. Klovnepreget er mer eller mindre borte fra rennet, som arrangeres for 18. gang. Nå handler det om å teste seg sjøl mot klokka, og ta en skitur sammen med venninner. Rundt 1.000 av jentene velger også å gå den lengste løypa på tremil.
Minst 6.000
Det er forventet at de fire rennene i helga samler minst 6.000 deltakere. 3.500 av dem deltar i Inga-låmi.
Arrangøren reklamerer med at dette er familiehelgen i Birken-sammenheng. Etter at kvinnene har åpnet Skifestivalen er det søndag klart for UngdomsBirken. Per i dag er det påmeldt mer enn 1.500 ungdommer (12-16 år). Og det er plass til flere, for her kan man melde seg på helt fram til lørdag.
Starten for UngdomsBirken går på Sjusjøen, og de slipper ikke unna sekken. Den skal veie minst 1,5 kilo, og rennet er naturligvis i klassisk. Løypa bør være forholdsvis enkel. Målgang er på Birkebeineren skistadion, og det går stort sett nedover fra Sjusjøen til man kommer til Sjøsetervegen.
Nytt arrangement
Søndag er det også klart for et av de nye Birken-arrangementene - HalvBirken på 28 kilometer. 1.000 deltakere er påmeldt. Også her er det mulig å melde seg på helt fram til lørdag. Dette bør være en løype som passer for de fleste, sjøl om man ikke er topptrent. Starten går Sjusjøen. Man fortsetter mot Kroksjøen og Gjestbodsåsen. Her møter man kanskje den tøffeste utfordringen opp mot toppen åsen. Fra Midtfjellet går løypetraseen i Birkebeinerløypa helt inn til OL-stadion.
På ettermiddagen, når de fleste fra HalvBirken og UngdomsBirken er i mål, er det renn for de kommende Birkebeinerløperne. De aller minst (0-11 år) går en lett løype inne på stadion. Men heller ikke de slipper unna sekk. Naturligvis blir det premie og diplom til alle.
Birken Historien er i ferd med å gjenta seg. Birkebeinerrennet opplevde svindel på salg av deltakerplasser. Nå skjer det samme på Birkebeinerrittet. Les mer
Se noen skikkelige rundtkast i gjørma under Birkebeinerrittet 2009.
Se de utrolige bildene
Se hvordan deltakerne i Fredagsbirken hadde det fra Rena til Lillehammer.
Se bilder
Det var stor stemning og mye moro langs løypa.
Ikke bare alvor i Birken.
Se både kjente og mindre kjente fjes i målområdet i Birkebeinerrittet 2008.
Les mer
Fredagsbirken er i gang. Her er bilder fra Rena torsdag kveld og fredag morgen.
Birken i bilder
- Det kan ikke bli verre enn i år.
Les historiene til et knippe birkebeinere
Send inn dine bilder av hvordan årets Birkebeinerritt ble opplevd, og du er med i konkurransen om månedens bilde.
Bilde sendes leserbilde@gd.no , eller via mms til 2097, kodeord GDBILDE
Se bilder