Edvald Boasson Hagen var med å sette sitt preg på de seks første etappene i sin debutsesongen av Tour de France. I helgen var han i aksjon i fjellene, og det endte i bråstopp.
23-åringen fikk i helgen føle på kroppen hvor tøft livet på sykkelsetet kan være. Lørdag trillet han over mål til en 101. plass, 18,57 minutt bak vinneren Sylvain Chavanel.
Arvesen: - Får neppe slippe løs
Her hang han med i hovedfeltet til 15 kilometer. På vei inn i siste fjell, brukte nordmannen sine siste krefter på å fylle opp flaskestativene til lagkameratene.
– Vi skulle prøve å få meg opp til toppen sammen med feltet, men jeg kjente ganske raskt at det ikke var mange flere krefter å hente. Det var tøffe bakker, men jeg hadde ikke regnet med så mye annet enn å falle av etter hvert, sa Edvald Boasson Hagen til NTB.
På søndagens snaue 190 kilometer lange og tøffe etappe i stekende varme var det slutt fem mil før slutt, og Rudsbygd-gutten satte seg rolig med i siste felt for å spare krefter.
Han passerte målstreken som nummer 143, og var 27,47 minutt bak vinneren Andy Schleck. Totalt tapte han altså 46,04 minutt på helgens møte med både stekende varme og bratte fjell.
Noen av minuttene skyldes nok at han sparte på kreftene, men det forteller også noe av hvordan Tour de France skiller på dager som de vi opplevde i helgen.
Mandag er det hviledag før en ny tøff etappe følger tirsdag.