Dette er nesten en slags novellesamling for barn: «Det ble så stille» består av ti merkverdige og forunderlige historier som ikke nødvendigvis har en konklusjon, en klar moral eller et entydig budskap. Andersson er mer lekende enn som så.

Et par eksempler: En pyramidesamler reiser til Egypt og får alle pyramidene, de minste er bare ti centimeter høye, med seg. Pyramidene er attpåtil levende. Den etter undertegnedes mening morsomste, er den om nabokona som leverer mannen sin på «avlastning» siden hun skal på venninnetur til Syden. Nabomannen er en mer enn underlig fyr, skal det vise seg.

Enkelte av fortellingene henger sammen. Forfatteren har en karikaturlignende strek og en surrealistisk fantasi, så fortellingene må lese med åpent sinn. Tillat meg å pirke på å/og-feil og feilaktig bruk av svake/sterke verb.