TVILLINGDUELL: Maria (t.v.) og Kristina Masovn Haave tok de to første plassene i J14. Alle foto: Geir Teigøyen

Jevngode tvillinger

Tvillingene Maria og Kristina Masovn Haave er så å si jevngode i langrennssporet. Under Trabeli- rennet søndag vant Maria spurtduellen mot storesøster.
Av
Publisert
DEL

RINGEBU: 175 løpere stilte på startstreken på flotte Trabelia skistadion, og som vanlig gjennomførte Ringebu-Fåvang skiklubb et prikkfritt arrangement, godt hjulpet av velvillige værguder. Rennet var sesongens femte i GD-cupen. For de yngste klassene dreide det seg om individuell start i klassisk stil, mens det ble konkurrert i duatlon fra og med 13-årsklassene.

Spurtdueller

Fellesstart innbyr til spurtdueller, og de fikk vi se mange av. I J14-klassen, med 18 startende, fulgte tvillingene Maria og Kristina Masovn Haave fra Lillehammer skiklub hverandre som skygger gjennom to kilometer klassisk og like mange kilometer fristil.

– Maria var kjappere enn meg til å bytte ski, men jeg utlignet forspranget, sier Kristina, som på oppløpet måtte se seg slått av lillesøster med fire sekunders margin.

Enda jevnere var det i guttenes 13-årsklasse. Også der var det to løpere fra Lillehammer SK i hovedrollene. Håkon Torseth og Rasmus Opdal Christiansen fikk samme tid, men førstnevnte ble utropt som vinner.

– Oscar Smogeli Opsann fra Follebu fulgte oss da vi gikk klassisk, men etter skibyttet dro vi ifra. Da byttet vi på å dra, sier Håkon Torseth og Rasmus Opdal Christiansen, som begge foretrekker fristil. De trener sammen fire-fem ganger i uka, og forteller om et fint miljø i klubben.

Aurmo til topps

I G14 glimret en annen lillehamring, Vemund Wangen med sitt fravær. Han sto bokført med fire seirer i cupen. I hans fravær benyttet Lom ILs Ola Aurmo anledning til å gå til topps. Torjus Aspesletten, Lillehammer SK ledet ved skibytte, men endte til slutt på en fin tredjeplass, også slått av Tormod skilags Andreas Sletten.

– Jeg følte meg pigg fra start, men stivnet, forklarer Torjus.

I jentenes 13-årsklasse tok Søre ÅL ILs Maria Lykken Hamre sin femte GD-cupseier for sesongen. Blant 12-åringene var Iris Tollan Brandhaug, Roterud IL og Kristoffer Welhaven Thorstad fra Søre Ål IL best. I J11 gjentok historien seg nok en gang. For femte renn på rad vant arrangørklubbens Hanna Ulrikke G. Lunde, med klubbvenninne Hedda Stenumgard på andreplass.

Øvrige klassevinnere

J15: Mathilde Fossum Bjørge, Ringebu-Fåvang SK G15: Lasse Bakken Fjellstad, Ringebu-Fåvang SK J16: Elisabeth Lykken Hamre, Søre Ål IL G16: Fredrik Riste Kristiansen, Ringebu-Fåvang SK K17: Eline Kvam, Øyer-Tretten IF.

JEVNT: Rasmus Opdal Christiansen (t.v.) og Håkon Torseth.

JEVNT: Rasmus Opdal Christiansen (t.v.) og Håkon Torseth.

Jenter 11 år                
Pl. Navn Klubb 1. 2. 3. 4. 5. 6. Sum
1 Hanna Ulrikke G. Lunde Ringebu-Fåvang Skiklubb 50 50 50 50 50   250
2 Hedda Stenumgard Ringebu-Fåvang Skiklubb 35 35 35 35 35   175
3 Mari Schøyen Stiansen Roterud IL 26 28 30 30 26   140
4 Andrea Storlien Ulen Lillehammer Skiklub 30 30 24 25 30   139
5 Celine Storlien Roterud IL 25 26 25 28 28   132
5 Evelina Sandum Killi Roterud IL 28 25 28 26 25   132
7 Nora Mathea Regstad Øyer-Tretten IF 17 20 23 22 23   105
8 Julie Lindblad Øyer-Tretten IF   23 26 24 24   97
9 Åshild Alme Sør-Fron IL 16 18 22 22 18   96
10 Amalie Plassen-Brandvol Tormod Skilag   24 21 20 22   87
11 Marte Rudi Sør-Fron IL 24 21 22       67
12 Kristine Gryttingslien Alme Sør-Fron IL 21 22     21   64
13 Marita Andersstuen Tormod Skilag 23       20   43
14 Idun Ryen Vågå IL       21 19   40
15 Sigrid Carolin Roterud IL 20 19         39
16 Synne Brandstad Haug Ringebu-Fåvang Skiklubb 15       17   32
17 Liv Emma Storsveen Bekkevold Roterud IL 22           22
18 Sunniva Raddum Skaug Øyer-Tretten IF 19           19
19 Ruth Marie Brandt Aas Lillehammer Skiklub 18           18
                 
Jenter 12 år                
Pl. Navn Klubb 1. 2. 3. 4. 5. 6. Sum
1 Iris Tollan Brandhaug Roterud IL 50 30 50 50 50   230
2 Stine Ludahl Lagethon Øyer-Tretten IF 35 50 35 35 28   183
3 Anna Søberg Vaglum Søre Ål IL 30 28 30 30 35   153
4 Åsne Oline Sletten Tormod Skilag 25 35 25 26 30   141
5 Vilde Tarud Tormod Skilag 24 25 26 25 26   126
6 Ingeborg Buskenes Ringstad Lillehammer Skiklub 28 26         54
6 Mathea Toft-Olsen Follebu Skiklubb 26   28       54
8 Victoria Wistad Tormod Skilag   24     25   49
9 Inga Forberg Lom IL       28     28
10 Linnea Øverli Ringebu-Fåvang Skiklubb         24   24
10 Live Thorsplass Lesjaskog IL       24     24
12 Rikke Eriksen Lillehammer Skiklub   23         23
                   
Jenter 13 år                
Pl. Navn Klubb 1. 2. 3. 4. 5. 6. Sum
1 Maria Lykken Hamre Søre Ål IL 50 50 50 50 50   250
2 Mathilde Lindblad Øyer-Tretten IF 28 25 35 35 30   153
3 Oline Ødegård Wiklund Lillehammer Skiklub 35 35 30 25 25   150
4 Mille Marie Storlien Roterud IL 30 26 24 26 28   134
5 Aurora Storlien Ulen Lillehammer Skiklub 26 24 28 28 26   132
6 Oline Vestad Vågå IL 22 28   30 35   115
7 Martea Lerfald Bergum Øyer-Tretten IF 20 22 26 19 24   111
7 Ada Myhren Bekkelund Søre Ål IL 23 23 23 21 21   111
9 Unn Kristin Øien Øverli Lom IL 21 30 25 24     100
10 Nora Storås Sommer Follebu Skiklubb 19 21 21 18 20   99
11 Thea Kvam Øyer-Tretten IF 25   22 23 23   93
12 Andrea Sperstad Lom IL 17 20 17 16 18   88
13 Andrea Myrhaug Tofte Øyer-Tretten IF 24   18 22 22   86
14 Ane Bakken Fjellstad Ringebu/Fåvang Skiklubb 18   21 17 19   75
15 Madeleine Sletten Sel IL 16 19   14 15   64
16 Anna Tarud Tormod Skilag 13   16 12 14   55
17 Åshild Sylte Tormod Skilag 14 18   13     45
18 Sofie Hole Norderhus Dombås IL     21 20     41
19 Tonje Hernæs Doseth Harpefoss IL         17   17
19 Johanne Haugen Linderud Dombås IL       17     17
21 Marte Brandstad Haug Ringebu/Fåvang Skiklubb         16   16
20 Mari Grung Thallaug Gausdal Skilag 15           15
                   
Jenter 14 år                
Pl. Navn Klubb 1. 2. 3. 4. 5. 6. Sum
1 Maria Masovn Haave Lillehammer Skiklub 28 50 50 25 50   203
2 Kristina Masovn Haave Lillehammer Skiklub 25 35 35 20 35   150
3 Birgit Kleppa Madslien Lillehammer Skiklub 35 23 26 35 30   149
4 Ida Kristine Ringlund Tormod Skilag 21 28 30 24 28   131
5 Ane-Marie B. Hareland Dombås IL 50 30   50     130
6 Ingrid Øien Vågå IL 24 21 24 28 26   123
7 Eline Prestmo Lillehammer Skiklub 24 24 25 26 23   122
8 Ragnhild Lovise Hagen Johnsgård Lillehammer Skiklub 22 22 28 21 24   117
9 Martine Skjelsvik Lillehammer Skiklub 20 20 23 19 20   102
10 Gina Katrina Hagen  Ringebu/Fåvang Skiklubb 18 19 22 18 19   96
11 Eline Thurmo Uhlen Lillehammer Skiklub 26 25     25   76
12 Silje Marie Frich Ulheim Dombås IL 30     30     60
13 Elise Kankerud Lillehammer Skiklub   26     22   48
14 Live Bakken Ringebu/Fåvang Skiklubb 19       21   40
15 Mari Brenna Dombås IL       23     23
16 Runi Arnekleiv Dombås IL       22     22
                   
Gutter 11 år                
Pl. Navn Klubb 1. 2. 3. 4. 5. 6. Sum
1 Jørgen Holm Grøneng Lillehammer Skiklub 50 50 28 25 35   188
2 Edvald Smogeli Opsann Follebu Skiklubb 30 35 50 35 28   178
3 Ola Fjeld Lom IL 35 26 24 26 50   161
4 Kristian Sørbotten Roterud IL 21 17 30 50 26   144
5 Marcus Berget Moen Tormod Skilag 24 23 26 35 30   138
6 Gunnar Astor Bergum Øyer-Tretten IF 22 30 24 20 25   121
7 Halvor Taarud Roterud IL 30 30 26 23     109
8 Audun Nystuen Harpefoss IL 20 22 18 21 24   105
9 Kristian Skattebo Sør-Fron IL 19 19 22 19 23   102
10 Audun Torseth Lillehammer Skiklub 9 25 20 18 19   91
11 Nicolai Engen Søre Ål IL 6 20 21 16 18   81
12 Mathias Retterås Roterud IL 26   35       61
13 Henrik Røisland Søre Ål IL 17 21   22     60
14 Sigurd Turmo Uhlen Roterud IL 8 16     22   46
15 Ola Gudbrand Dalen Øyer-Tretten IF 23   18       41
16 Johan Skjåk Lillehammer Skiklub   18     21   39
17 Sjur Grung Thallaug Gausdal Skilag 16       20   36
18 Oliver Haave-Langrekken Sør-Fron IL 18 15         33
19 Even Løkken Roterud IL 14   18       32
20 Ola Brenna Dombås IL       28     28
21 Marius Kirkestuen Roterud IL 12 14         26
22 Oliver Aaheim Lesjaskog IL       25     25
22 Even Thallaug Dalane Gausdal Skilag 25           25
24 Sjur Flækøy Lillehammer Skiklub   24         24
25 Martin Kindlistuen Vingrom IL 10 13         23
26 Adrian Widme Tormod Skilag     20       20
27 Simen Tangen Lunheim Øyer-Tretten IF     18       18
28 Emil Aaheim Lesjaskog IL       17     17
29 Kristian Moen Vågå IL       15     15
29 Syver Lien Lunde Søre Ål IL 15           15
31 Eirik Aaheim Vågå IL       14     14
31 Iver Grothe Øyer-Tretten IF     14       14
31 Kassander Kristiansen Verhoeve Roterud IL 14           14
34 Olav Halvorsen Roterud IL 11           11
35 Amund Paulsen Gausdal Skilag 7           7
36 Bjørn Retterholt Lillehammer Skiklub 5           5
                   
Gutter 12 år                
Pl. Navn Klubb 1. 2. 3. 4. 5. 6. Sum
1 Kristoffer Welhaven Thorstad Søre Ål IL 25 50 28 35 50   188
2 Oskar Stenberg Øien Øyer-Tretten IF 35 35 50 30 35   185
3 Edvard Haugen Skjåk IL 26 26 30 50 23   155
4 Truls Horten Søre Ål IL 35 28 25 28 30   146
5 Estin Holen Øyer-Tretten IF 28 30 26 25 26   135
6 Oliver Horten Søre Ål IL 22 24 25 26 28   125
7 Magnus Jetlund Sør-Fron IL 19 20 23 20 24   106
8 Markus Bryan Grøthe Tormod Skilag 24 23   23 25   95
9 Jørgen Landmark Johansen Roterud IL 50   35       85
10 Heine Steinar Sandvold Øyer-Tretten IF 20   23 21 19   83
10 Marius Holmen Øyer-Tretten IF 18 21 23   21   83
12 Ola Vole Lom IL 18 19 20 24     81
13 Sondre Kraggerud Wadahl Tormod Skilag 12 17 14   22   65
14 Birk Strand Rønnestad Lillehammer Skiklub 14 16 18       48
14 Eirik Linn Follebu Skiklubb 23 25         48
16 Vetle Njarga Øien Faaberg IL 22 22         44
17 Lars Muriteigen Sør-Fron IL   14 12   15   41
18 Håvard Rudi Sør-Fron IL   18 18       36
18 Jørgen Thallaug Dalane Gausdal Skilag 16       20   36
20 Sigurd Riste Kristiansen Ringebu-Fåvang Skiklubb     18   17   35
21 Marius Øyen Lom IL       22     22
22 Erlend Vognild Lesjaskog IL       19     19
22 Magnus Rusten Dalheim Søre Ål IL     19       19
24 David Holmen Sør-Fron IL     18       18
24 Thomas Bjørge Ringebu-Fåvang Skiklubb         18   18
26 Johan Bjørge Ringebu-Fåvang Skiklubb         16   16
27 Henrik Opheim Olsen Vestringen IL   15         15
27 Thorstein Fougner Follebu Skiklubb 15           15
29 Olai Opsahl Sør-Fron IL     14       14
30 Syver Dalen Øyer-Tretten IF 13           13
31 Audun Holmen Sør-Fron IL     11       11
                   
Gutter 13 år                
Pl. Navn Klubb 1. 2. 3. 4. 5. 6. Sum
1 Håkon Torseth Lillehammer Skiklub 50 35 35 35 50   205
2 Emil Stenberg Øien Øyer-Tretten IF 35 50 50 50     185
3 Rasmus Opdal Christiansen Lillehammer Skiklub 28 30 30 30 35   153
4 Oscar Smogeli Opsann Follebu Skiklubb 30 28 28 25 30   141
5 Jakob Træthaug Søre Ål IL 23 26 24 26 28   127
6 Edvard Fossum Olstad Øyer-Tretten IF 25 23 25 22 23   118
7 Andreas Røssum Kvam IL 24 21 20 23 22   110
8 Oliver Plassen Brandvol Tormod Skilag 21 24 17 19 26   107
9 Eirik Fjeld Lom IL 26   22 28 25   101
9 Kristian Stenersen Øyer-Tretten IF 17 20 23 21 20   101
11 Martin Bjerke Follebu Skiklubb 18 25   24 24   91
12 Endre Skjerven Aronsveen Øyer-Tretten IF 16 22 12 18 19   87
13 Ivar Mork Lillehammer Skiklub 13 19 13 16 21   82
14 Tobias Sandum Killi Roterud IL 14 17 14 17 17   79
15 Syver Storhagen Lillehammer Skiklub 10 16 17   16   59
16 Jørgen Korsen Faksvåg Dombås IL 19   17 20     56
17 Håkon Wedum Lillehammer Skiklub 15   19   18   52
18 Espen Hammerdal Roterud IL 20   26       46
19 Sverre Haadem Rudland Kvam IL 13 18         31
20 Ole Gunnar Kleppa Madslien Lillehammer Skiklub     22       22
20 Phillip Vollund Roterud IL 22           22
22 Kristoffer Ring Voldhagen Roterud IL     19       19
23 Herman Aaheim Lesjaskog IL       15     15
24 Jakob Aspeslåen Tormod Skilag 11           11
25 Christian Funderud Wedum Lillehammer Skiklub 9           9
                   
Gutter 14 år                
Pl. Navn Klubb 1. 2. 3. 4. 5. 6. Sum
1 Vemund Wangen Lillehammer Skiklub 50 50 50 50     200
2 Ola Aurmo Lom IL 28 24 30 35 50   167
3 Jo Mallaug Lom IL 30 28 24 30 28   140
4 Torjus Aspesletten Lillehammer Skiklub 23 26 26 28 30   133
5 Ola Løvlien Lillehammer Skiklub   35 35 26 26   122
6 Andreas Sletten Tormod Skilag 26 30 28   35   119
7 Sjur Holm Grøneng Lillehammer Skiklub 22 22 23 23 24   114
8 Eskil Tarud Tormod Skilag 19 23 21 25 22   110
9 Torstein Skattebo Sør-Fron IL 21 18 22 24 23   108
10 Torje Strand Bjørnaa Lillehammer Skiklub 25 25 25   25   100
11 Henrik Selbæk Søre Ål IL   19 19   21   59
12 Sverre Stiansen Lillehammer Skiklub 24 20         44
13 Sander Jensen Roterud IL 19 22         41
14 Anton Martinius Haugen Nustad Ringebu/Fåvang Skiklubb 17   20       37
15 Syver Brøste Nørstegård Lesjaskog IL 35           35
16 Harald Martin Øihaugen Gausdal Skilag 20           20
17 Trond Finsrudlien Vestringen IL   17         17
18 Åsmund Angard Wefling Søre Ål IL 16           16
19 Eiliv Aunmo-Husum Follebu Skiklubb 15           15

Artikkeltags